Aż trudno uwierzyć, że tym palą. Polacy ryzykują zdrowie dla zaoszczędzenia kilku groszy

Podkłady kolejowe są tańsze od drewna opałowego, ale niepomiernie bardziej toksyczne.
Podkłady kolejowe są tańsze od drewna opałowego, ale niepomiernie bardziej toksyczne. Fot. Kornelia Głowacka-Wolf
Podkłady kolejowe – z pozoru bardzo dobre drewno, niezwykle wytrzymałe. A gdy używane podkłady trafiają na sprzedaż, są bardzo tanie w porównaniu do drewna sprzedawanego jako opał. Dlatego handel używanymi podkładami kwitnie. Problem w tym, że są one nasączone substancjami o toksycznym i prawdopodobnie rakotwórczym działaniu.

– Podkłady są nasączone olejem kreozotowym, który miał zapobiec rozkładowi drewna na torowisku i jego zniszczeniu przez czynniki atmosferyczne – ostrzega Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego w rozmowie z portalem smoglab.pl. – Dzięki niemu w podkładach nie przeżywały grzyby, rośliny, insekty. Olej zaczyna parować w 200 stopniach, jeszcze zanim zacznie palić się samo drewno. Jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia i całego środowiska naturalnego – podkreśla.

Sprzedaż drewna przez internet
Smolnicki podkreśla, że olej może działać toksycznie zarówno gdy wdycha się opary po spaleniu drewna, jak i w kontakcie z nim, więc kupowanie podkładów do dekorowania ogródków również stanowi niebezpieczeństwo. Ale cena kusi: sprzedawane w celach „dekoracyjnych” podkłady kosztują ledwie 20-30 złotych.

Dolnośląski Alarm Smogowy zmusił już platformę OLX, by usunęła ze swoich stron wszystkie oferty sprzedaży podkładów na opał. To jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej – drewno jest nadal dostępne poprzez ogłoszenia na dziesiątkach innych portali. PKP PLK, firma odpowiedzialna za remonty torowisk, umywa jednak ręce: jej zdaniem zewnętrzne przedsiębiorstwa odpowiedzialne za naprawy mają w umowach nakaz utylizacji odpadów toksycznych i to one są odpowiedzialne za potencjalne wypuszczanie tego drewna na rynek.


– Rada dla osób, które chciałyby ukrócić ten proceder: patrzeć, czy sąsiedzi mają na posesji podkłady kolejowe, szczególnie w stanie rozkładu, rozsypujące się – mówi ekolog z DAS. – Jeśli tak – zgłaszać. Kontrole obywatelskie są ważne, wszyscy musimy być czujni – kwituje.
Trwa ładowanie komentarzy...