Polka robi na świecie furorę ludowymi ozdobami z XIX wieku. „W Polsce są niedocenione i kurzą się w skansenach”

O wyrobach Polki piszą dzisiaj magazyny wnętrzarskie na całym świecie
O wyrobach Polki piszą dzisiaj magazyny wnętrzarskie na całym świecie facebook.com/Karolina Merska
Czy ozdobami domowymi inspirowanymi XIX-wieczną modą z Łowicza można zachwycić koneserów sztuki z USA i Europy Zachodniej? Okazuje się, że jak najbardziej. Udało się to Karolinie Merskiej. O wyrobach Polki piszą dzisiaj magazyny wnętrzarskie na całym świecie.

– Mówią na to "padżaki", ale staram się ich uczyć polskiej wymowy: "pah-yonk-ee" – opowiada „Noizz” Karolina Merska. Polka odkrywa dla świata na nowo ozdoby znane z XIX-wiecznych chat. Swoim wyglądem przypominają żyrandol – ale łączy go z nim tylko fakt, że oba przedmioty zawiesza się pod sufitem. Pająki są bowiem zrobione ze słomy, bibuły i papieru.

Pająki z Łowicza
– Pierwszy pająk robiono po żniwach na święta Bożego Narodzenia. Potem spalano go na wiosnę, żeby na Wielkanoc powiesić nowy. Były dekoracją domu, miały przynieść dobry plon w następnym roku oraz zdrowie i szczęście – opisywała ich dawne przeznaczenie „Wysokim Obcasom”.

Polka swoje pierwsze pająki zbudowała 3 lata temu na podstawie zdjęć zamieszczonych w książkach opisujących tradycje ludowe, a pierwsze zamówienie zrealizowała dla Instytutu Polskiego w Londynie. Popularność przyniosły jej jednak dopiero sesje zdjęciowe dla angielskiego magazynu „House&Garden”. Potem informacje o nietypowym zajęciu Merskiej pojawiły się również w prestiżowym „The Worlds of Interiors”, a następnie także w czasopismach m.in. w Brazylii, Włoszech czy Francji. Polka opowiada, że wiele zamówień dostaje także z USA. Jej popisową realizacją jest natomiast pająk przygotowany specjalnie na Festiwal Design w Londynie, który miał 3 metry wielkości i 2 szerokości.


– Teraz czekam, aż na nowo odkryją je Polacy i zaczną robić je sami. Na razie wciąż są niedocenione i kurzą się w skansenach – zauważa w rozmowie z Noizz.
Trwa ładowanie komentarzy...