Ziścił się senny koszmar Ubera. Trybunał UE uznał, że można go zdelegalizować

Trybunał Sprawiedliwości UE oświadczył, iż każde państwo może zakazać działalności usługi UberPop bez powiadamiania o tym unijnych instytucji
Trybunał Sprawiedliwości UE oświadczył, iż każde państwo może zakazać działalności usługi UberPop bez powiadamiania o tym unijnych instytucji Facebook.com/Uber
Ta sprawa toczyła się przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości przez kilka miesięcy. Dziś zapadł wyrok – każde państwo Unii może bez powiadamiania Komisji zakazać działania usługi UberPop. To może być potężny cios w działalność tej firmy w całej Europie.

Trybunał stwierdził w wydanym właśnie oświadczeniu, że państwa członkowskie "mogą zakazać i karać za nielegalne wykonywanie działalności transportowej, takiej jak UberPop, bez konieczności uprzedniego powiadamiania Komisji o jakichkolwiek przepisach prawnych nakładających kary za takie usługi".

UberPop zakazny we Francji
Wyrok wydano po tym, jak w 2014 roku Francja zakazała działalności usługi UberPop[, która zezwala kierowcom bez uprawnień taksówkarskich świadczyć usługi przewozu osób.

Sąd we francuskim mieście Lille zwrócił się następnie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy władze francuskie powinny były powiadomić Komisję przed uchwaleniem ustawy.

– Państwa członkowskie mogą zakazać nielegalnego prowadzenia działalności transportowej w ramach usługi UberPop i ścigać je na drodze karnej bez uprzedniego notyfikowania Komisji projektu aktu prawa zakazującego prowadzenia takiej działalności – pisze Trybunał w oświadczeniu.

UberPop to najtańsza wersja Ubera, która pozwoliła firmie na szybkie i skuteczne konkurowanie z tradycyjnymi taksówkami.

Trybunał nie wspomniał za to o usłudze UberSelect, której kierowcy w Polsce również nie muszą mieć uprawnień taksówkarza, ale jeżdżą autami wyższej klasy.

Uber podlega regulacjom
– Cała sprawa dotyczy tego, czy francuska ustawa z 2014 roku powinna zostać uprzednio notyfikowana Komisji Europejskiej. Jak wielokrotnie powtarzał Dara Khosrowshahi, nasz nowy CEO, usługi takie jak Uber powinny podlegać regulacjom. Dlatego będziemy kontynuować dialog z miastami w całej Europie – twierdzą przedstawiciele biura prasowego w rozmowie z INN:Poland.


Dodają, że ta sprawa nie wpływa na sposób działania Ubera na terenie Francji. Dotyczy bowiem wyłącznie zgodności konkretnego francuskiego przepisu prawnego z prawem Unii Europejskiej.
Trwa ładowanie komentarzy...