Pierwsze lokale z programu Mieszkanie Plus gotowe. Ale za tak absurdalne pieniądze nikt nie będzie chciał tam mieszkać

Premier Mateusz Morawiecki jako wicepremier w gabinecie Beaty Szydło był jednym z kluczowych promotorów programu Mieszkanie Plus.
Premier Mateusz Morawiecki jako wicepremier w gabinecie Beaty Szydło był jednym z kluczowych promotorów programu Mieszkanie Plus. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Jeżeli w przyszłym tygodniu zapadną stosowne decyzje, w ciągu dwóch tygodni klucze do mieszkań wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus będą do odebrania. Problem w tym, że stawki, jakie wcześniej proponowano najemcom, są absurdalne.

– 17 kwietnia prawdopodobnie będziemy mieli pozwolenie na użytkowanie mieszkań – zapowiada prezes TBS w Jarocinie, Jerzy Wolski. – Mam nadzieję, że 18 kwietnia pozwolenie na użytkowanie się uprawomocni i od 24 kwietnia zaczniemy wręczać mieszkańcom klucze do mieszkań – dodaje.

Realizowana w trzech miejscach w Jarocinie inwestycja ma być pierwszym projektem z programu Mieszkanie Plus, który zostanie sfinalizowany. Łącznie w Jarocinie ma powstać 258 mieszkań.

Mieszkanie Plus: ile kosztuje wynajem?
Problem w tym, że – zgodnie ze stawkami, jakie w lutym ustanowiono dla mieszkań dostępnych w ramach programu Mieszkanie Plus – opłaty za wynajem będą absurdalnie wysokie. Jak wyliczono wówczas, za lokal o powierzchni 30 metrów kwadratowych opłaty sięgałyby 800 złotych, zaś na lokal o powierzchni 55 metrów kw. – 1300 złotych. To niewiele mniej niż płaci się „z wolnej reki” za wynajem mieszkania w największych polskich metropoliach.

Zresztą wystarczy rzut oka na serwisy z ogłoszeniami o nieruchomościach. Na portalu OLX znajdujemy choćby mieszkanie typu apartament, z ogródkiem i miejscem parkingowym w świeżo wybudowanym budynku, o powierzchni 49 m kw. Cena za miesięczny wynajem została w ogłoszeniu ustalona na 999 złotych – trzysta złotych mniej niż za zaledwie sześć metrów większe mieszkanie z rządowego programu. 43 metry w bloku w centrum Jarocina to wydatek rzędu 950 złotych (plus opłaty). 60 metrów na jednym z osiedli nieco dalej od centrum miasta – 870 złotych. Innymi słowy, Mieszkanie Plus to może idea nośna i szlachetna, ale biednemu wciąż wiatr w oczy.
Trwa ładowanie komentarzy...