Czekasz na zwrot nadpłaconego podatku? Oszuści już zaczynają na ciebie polować

Oszuści wzięli na cel osoby czekające na zwrot nadpłaconego podatku.
Oszuści wzięli na cel osoby czekające na zwrot nadpłaconego podatku. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jak twierdzi w specjalnym komunikacie resort finansów do podatników używających poczty e-mail zaczynają już trafiać oszukańcze wiadomości, dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku.

– To próba wyłudzenia danych, nie należy takich e-maili otwierać – ostrzega ministerstwo. W treści wiadomości znajduje się informacja, że otrzymanie zwrotu podatku jest uzależnione od uzupełnienia formularza elektronicznego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

– Do wiadomości dołączony jest załącznik o nazwie „DYREKCJA GENERALNA FINANSA PUBLICZNA.pdf”, który udaje oficjalną korespondencję urzędową – ostrzega ministerstwo. Już sama jakość polszczyzny użytej w tym tytule sugeruje, że coś jest „nie tak”. Resort woli jednak dmuchać na zimne.

Zgodnie z komunikatem otwarcie linku, który znajduje się w wiadomościach, prowadzi użytkownika do imitacji strony internetowej ministerstwa finansów. Oszuści próbują tam uzyskać od naiwnych dane osobowe, hasła logowania do poczty elektronicznej i numery kart kredytowych. – W pliku nie stwierdzono obecności żadnego znanego kodu złośliwego – stwierdza resort, co jednak nie znaczy, że nie czają się w nim niespodzianki, które jeszcze nie są informatykom z działów bezpieczeństwa IT znane.
Trwa ładowanie komentarzy...