Zuckerberg „minął się z prawdą” podczas przesłuchań. Facebook tkwi w poważnych kłopotach

Przesłuchanie Marka Zuckerberga w amerykańskim Kongresie.
Przesłuchanie Marka Zuckerberga w amerykańskim Kongresie. Fot. YouTube
Podczas ubiegłotygodniowych przesłuchań w amerykańskim Kongresie założyciel i szef Facebooka zbył pytania o to, jak wielu użytkowników skasowało swoje profile na portalu, wzruszeniem ramion. – To nie była znacząca liczba – odpowiedział. Przeprowadzony w tym samym czasie sondaż dowodzi jednak czegoś zupełnie innego.

Badaczka Carolina Milanesi wraz z firmą Techpinions postanowiły jednak sprawdzić, co reprezentatywna grupa Amerykanów wie o kryzysie wokół kontaktów Facebooka z firmą Cambridge Analytica, a także jak zareagowali na doniesienia medialne. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych podejście do prywatności jest znacznie bardziej rygorystyczne.

Ile osób usunęło konta po #DeleteFacebook?

Aż 9 procent respondentów ankiety całkowicie skasowało swoje profile na portalu Marka Zuckerberga. 17 procent – usunęło aplikację mobilną Facebooka ze swoich telefonów. Co trzeci Amerykanin (35 proc.) ograniczył odwiedziny i użycie rozmaitych funkcjonalności portalu. Mniej więcej podobna grupa ankietowanych (39 proc.) przyznaje, że jest „doskonale świadoma”, o co chodzi w skandalu z Cambridge Analytica, kolejne 37 proc. potwierdziło, że „mniej więcej wiedzą” o aferze.

Trudno uznać, że utrata niemal co dziesiątego użytkownika na kluczowym z punktu widzenia firmy rynku, to strata „nieznacząca”. Zresztą, to nie takie gwałtowne reakcje są dla Facebooka najgroźniejsze – jak podkreśla Milanesi, to właśnie ograniczenie korzystania z portalu Zuckerberga ostatecznie oznacza mniej danych, mniej odsłon reklam, a co za tym idzie potencjalne spadki przychodów, zysków i notowań giełdowych.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.