„Ja na polityce nie zyskuję, tylko tracę”. Ile naprawdę zarabia Kaczyński, a ile mógłby zarobić

Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Podczas spotkania z mediami w Trzciance (woj. wielkopolskie) Jarosław Kaczyński postanowił odnieść się do kwestii forsowanego przez siebie pomysłu obniżenia wynagrodzeń parlamentarzystów. I zrobił to w swoim stylu. Zauważył, że on sam na polityce traci, bo jako doktor prawa mógłby zarabiać znacznie lepiej.

W trakcie spotkania w Trzciance przewodniczący Prawa i Sprawiedliwości przekonywał, że osoby zatrudnione w spółkach Skarbu Państwa zarabiają mniej niż ich poprzednicy z czasów rządów koalicji PO-PSL. Zauważył jednocześnie, że prezesi takich spółek muszą odznaczać się wysokimi kwalifikacjami i w związku z tym – również dobrze zarabiać. Twierdził też, że „jest taka tendencja” by porównywać zarobki osób o przeciętnych i niskich kwalifikacjach.

– Nikt tego nie robi wobec adwokatów, radców prawnych. Nie twierdzę, że ja jestem jakimś nadzwyczajnym (...) ale sądzę, że dobrym radcą prawnym w Warszawie bym był - to przecież bym zarabiał parę razy więcej, niż zarabiam. Ja naprawdę na polityce nie zyskuję, tylko tracę, biorąc pod uwagę doktorat z prawa – dorzucił Kaczyński, cytowany przez PAP.

Ile zarabia Jarosław Kaczyński?
Trudno takie twierdzenie zweryfikować, bo prezes PiS całe swoje życie związał z polityką. Jako poseł RP Jarosław Kaczyński zarabia w tej chwili 9892,30 zł brutto, czyli niespełna 7 tys. zł do ręki. Z oświadczenia majątkowego wynika, że lider PiS zarabia 150 tys. rocznie plus 30 tys. diety parlamentarnej i 38 tys. zł emerytur, którą pobiera od 2014 roku.


Jak wyglądałaby jego sytuacja finansowa, gdyby wybrał karierę w wyuczonym zawodzie? Opierając się na statystykach dostępnych na stronie wynagrodzenia.pl możemy powiedzieć, że jako radca prawny mógłby liczyć na średnie zarobki (mediana) w wysokości...7363 zł brutto. Jeszcze gorzej sytuacja wygląda w przypadku adwokatów – tutaj mediana to zaledwie 5690 zł brutto.

Problemy prawników
Co więcej, prawnicy muszą borykać się z coraz większą konkurencją na rynku, która wymusza obniżkę płac. Dwaj znani adwokaci, Przemysław Rosati i Michał Szpakowski, wyliczyli, że prawnik, jeżeli nie wykonuje zawodu w ramach większego organizmu – kancelarii sieciowej czy dużego gracza na rynku w Polsce, zarabia średnio... 2410 zł na rękę. Jarosław Kaczyński, pełniąc rolę posła, problemu rosnącej konkurencji na rynku rzecz jasna nie odczuwa.

Jarosław Kaczyński zabrał w ten sposób głos w dyskusji na temat forsowanej przez siebie koncepcji obniżki wynagrodzeń posłów o 20 proc. – Jeśli społeczeństwo wymaga od nas skromności, myśmy to przyjęli do wiadomości, wyciągamy dziś z tego wnioski, ale to musi być wobec wszystkich (...) jak ma być skromnie, to wszędzie ma być skromnie – stwierdził.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.