Nawet 10 mln „do wzięcia” w konkursie. Łącznie przeznaczą 200 milionów złotych na innowacje

200 milionów złotych przeznaczyło NCBR w konkursie "Projekty aplikacyjne"
200 milionów złotych przeznaczyło NCBR w konkursie "Projekty aplikacyjne" Fot. Przemyslaw Skrzydło / Agencja Gazeta
Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs i przeznaczyło łącznie 200 mln złotych na wsparcie dla naukowców i przedsiębiorców. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Celem konkursu "Projekty aplikacyjne" ogłoszonego przez NCBR jest wsparcie pracy, która daje szansę na stworzenie całkiem nowej lub znaczną poprawę jednej z dotychczas znanych nam technologii. Ze względu na to, że regulamin konkursu nie wskazuje żadnej konkretnej gałęzi badań, o dofinansowanie mogą się starać przedstawiciele różnych branż. Warunkiem, który wszyscy chętni do udziału w konkursie będą musieli spełnić, jest zgodność projektu z tzw. Krajową Inteligentną Specjalizacją, informuje PAP.

Łączny budżet przeznaczony na nagrody wynosi 200 mln zł. Jest jeden dodatkowy warunek: projekty muszą być realizowane poza województwem mazowieckim. Nabór wniosków będzie trwał od 16 maja do 16 lipca 2018. Każdy biorący udział w konkursie ma szansę na uzyskanie dofinansowania w przedziale 2-10 mln złotych.

Naukowcy, wracajcie do Polski
To nie pierwszy w tym roku program, który ma za zadanie wspomóc polską innowacyjność i zachęcić do prowadzenia prac badawczych w kraju. W marcu tego roku wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin ogłosił powstanie programu Polskie Powroty. Tam chodziło jednak o wyłożenie pieniędzy na pensje naukowców i dofinansowanie do kosztów związanych z utworzeniem własnego zespołu badawczego.


Pieniądze od NCBR
Na początku tego roku NCBR dofinansował polską branżę gier wideo. Do producentów trafiło ponad 200 mln zł. Pieniądze dostał nie tylko największy gigant branży, czyli CD Projekt Red, ale i mniejsze studia, które chcą wyróżnić się bardzo nietuzinkowymi projektami.

Niestety wątpliwości pojawiły się przy finansowaniu start-upów biorących udział w programie w programie BRIdge Alfa. NCBR tak skonstruował regulamin, że uzyskał prawo pierwokupu projektów biorących udział w konkursie. Wprawdzie wyceny miał dokonać niezależny rzeczoznawca, ale musiał on być wcześniej zaakceptowany przez centrum.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.