Najlepsze zawody. To ich polscy pracodawcy szukają teraz najczęściej

Pracę najłatwiej znaleźć w woj. mazowieckim, w handlu i finansach
Pracę najłatwiej znaleźć w woj. mazowieckim, w handlu i finansach Fot. Jarosław Kubalski / Agencja Gazeta
Co czwarte ogłoszenie o pracę pochodzi z mazowieckiego. Najczęściej szuka się handlowców i sprzedawców oraz osób do obsługi klienta i IT. O dobrą pracę najtrudniej na całej ścianie wschodniej.

To wnioski z analizy tegorocznych ogłoszeń o pracę, zamieszczonych na portalu Pracuj.pl. To spora próbka, bo było ich prawie 150 tysięcy. Najwięcej optymizmu mogą mieć w sobie specjaliści z branż handel hurtowy i sprzedaż B2B (12 proc.) oraz szeroko rozumianego sektora finansowego (bankowość, ubezpieczenia, finanse, ekonomia i księgowość) - 10 proc. ogłoszeń.

Jeśli przeanalizujemy jednocześnie pochodzenie ofert, najwięcej z nich (25 proc.) oferują firmy z województwa mazowieckiego. Za nim znalazły się województwa: dolnośląskie (10 proc.), małopolskie i śląskie (po 9 proc.). Najmniej ogłoszeń – jedynie po 2 proc. pochodzi z warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, opolskiego i lubuskiego. W lubelskim i podkarpackim jest niewiele lepiej – mają po 3 proc.

Pracę najłatwiej znaleźć w handlu i finansach, ale bardzo szybko wzrosła liczba ofert dla specjalistów – o 41 proc. w stosunku do I kwartału ubiegłego roku. W tym o 29 proc. dla inżynierów, 25 proc. – ekspertów od produkcji, a o 23 proc. – logistyków.


– Uwagę zwracają istotne wzrosty w kilku grupach zawodowych. Pierwszym z nich jest rosnące zapotrzebowanie na specjalizacje techniczne. Tłumaczyć je może dobra kondycja np. firm produkcyjnych. Według GUS w styczniu i lutym 2018 w obszarze produkcji przemysłowej Polska odnotowała aż 8-procentowy wzrost w stosunku do tego samego okresu przed rokiem – mówi Rafał Nachyna, dyrektor zarządzający Pracuj.pl, cytowany przez PulsHR.pl.

Zwiększonemu zapotrzebowaniu na pracowników, towarzyszy zazwyczaj wzrost pensji w regionie. Ciekawie wygląda sytuacja w pomorskim, gdzie zarobimy lepiej, niż w województwie wielkopolskim czy śląskim, gdzie ofert jest sporo więcej.

Kogo szukają pracodawcy?
Najczęściej specjalistów średniego szczebla – do nich kierowano ponad 70 proc. ogłoszeń. Firmy zdają się potrzebować kierowników, bo do nich zaadresowano prawie 15 proc. ofert. Trzecią najpopularniejszą grupę w serwisie Pracuj.pl stanowią pracownicy fizyczni (8 proc.).

Najwyższy wzrost liczby ofert (w porównaniu do I kw. 2017 r.) dotyczył pracowników fizycznych – wyniósł 31 proc. Firmy szukały także częściej dyrektorów i prezesów (wzrost o 12 proc.).
Trwa ładowanie komentarzy...