Więcej pieniędzy dla doświadczonych pracowników. Resort pracy szykuje duże zmiany

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, czy budżet wytrzyma korektę w sposobie wyliczania płacy minimalnej
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, czy budżet wytrzyma korektę w sposobie wyliczania płacy minimalnej Jakub Orzechowski/Agencja Gazeta
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej liczy, czy budżet wytrzyma korektę w sposobie wyliczania płacy minimalnej. Resort chce zmienić przepisy, tak by premiować pracowników z długim stażem.

Ministerstwo pracy uznało, że obecne przepisy dotyczące płacy minimalnej są niesprawiedliwe wobec osób, które są na rynku pracy od dłuższego czasu. Pracownicy z długim stażem pracy dostają bowiem niższe stawki wynagrodzenia zasadniczego, bo do minimalnej pensji wlicza im się dodatek za wysługę lat - informuje TVN24bis.

Komu przysługuje dodatek stażowy?
Kiedyś takie dodatki funkcjonowały w prywatnych przedsiębiorstwach, dzisiaj ograniczają się głównie do jednostek budżetowych – dostają je np. pracownicy urzędów państwowych i samorządowych, sądów, prokuratur i nauczyciele. Taki dodatek przysługuje po kilku latach zatrudnienia w wysokości zazwyczaj ok. kilku procent pensji zasadniczej.

Ministerstwo jest w trakcie zbierania informacji. Wysłało w tym celu zapytania do innych ministrów, wojewodów i pozostałych przedstawicieli administracji. Po uwzględnieniu ich opinii resort weźmie się za przygotowywanie projektu nowelizacji ustawy.
Trwa ładowanie komentarzy...