Uważaj, na czym grillujesz w majówkę. UOKiK tropi wadliwe grille i podpałki

Jak bezpiecznie grillować w ogródku?
Jak bezpiecznie grillować w ogródku? Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
W trzecim kwartale 2017 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła blisko 300 partii grilli i podpałek. Kontrolerzy mieli zastrzeżenia do 18 proc. wszystkich zbadanych produktów.

Dwie kontrole odbyły się jeszcze na długo przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu grillowego – obie przeprowadzono jeszcze w trzecim kwartale 2017 r. Jak informuje UOKiK, pierwsza z nich dotyczy bezpośrednio samych grilli i podpałek. Zaś druga produktów, które nieodłącznie kojarzą się z grillowaniem na świeżym powietrzu – środków biobójczych.

Wadliwe grille wycofane ze sprzedaży
Podczas swojej pracy inspektorzy wzięli pod lupę 203 partie grilli. Wśród kontrolowanych znalazły się zarówno grille jednorazowe, jak i wielorazowego użytku, przenośne i stacjonarne, zamknięte i otwarte. Dodatkowo kontrolą objęto również 79 partii podpałek. Część produktów została również poddana kontroli laboratoryjnej.

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami Inspekcja Handlowa zakwestionowała 51 partii produktów (41 grilli i i10 podpałek). Zastrzeżenia dotyczyły głównie niewłaściwego oznakowania produktów, co zostało w większości przypadków wyeliminowane przez producentów jeszcze w trakcie kontroli. Zaś grille, które miały wadliwą konstrukcję zostały wycofane ze sprzedaży.


Lepiej było w przypadku preparatów biobójczych, tu zastrzeżenia wzbudziło zaledwie 10 preparatów na 172 przebadane.

Jak bezpiecznie grillować w ogródku?
Na stronach urzędu znajdują się również rady, jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie grillowania. Zastosowanie się do wszystkich zaleceń z pewnością poprawi bezpieczeństwo podczas majowego wypoczynku.

- zanim rozpalisz grilla, zainstaluj go na stabilnym, poziomym podłożu,

- do rozpalania nie używaj spirytusu ani benzyny,

- używaj wyłącznie podpałek spełniających wymagania normy PN-EN 1860-3,

- dopiero gdy grill będzie rozgrzany, a paliwo utrzymywane w formie rozżarzonej przez co najmniej 30 minut, możesz ułożyć na ruszcie jedzenie,

- nie przyrządzaj potraw, zanim paliwo nie pokryje się powłoką popiołu,

- nie przesuwaj grilla w czasie pracy,

- chroń dzieci i zwierzęta domowe przed dostępem do gorącego grilla,

- zadbaj także, aby poza zasięgiem dzieci znalazły się podpałka oraz środki biobójcze, których używasz do odstraszania komarów.

Trwa ładowanie komentarzy...