Zachowajcie czujność. W czterech województwach może dziś gwałtownie sypnąć gradem

W województwach armińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim może dziś sypnąć gradem.
W województwach armińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim i lubelskim może dziś sypnąć gradem. Fot. Marek Podmokły / Agencja Gazeta
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał prognozę ostrzeżeń pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Gwałtowne zjawiska pogodowe mogą dziś wystąpić w czterech województwach we wschodniej i centralnej części kraju.

W województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim może spaść intensywny deszcz – od 5 do 15 litrów na metr kwadratowy, a miejscami nawet 20 l/m kw. Prędkość wiatru może sięgnąć 65 km/h, a na dodatek istnieje ryzyko, że zjawiskom tym będą towarzyszyć opady gradu.

Ale w województwie mazowieckim oraz lubelskim zjawiska pogodowe będą jeszcze gwałtowniejsze. Grad jest tu pewny, przynajmniej miejscami. Do tego ma spaść po 20 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr będzie bardziej porywisty – jego prędkość sięgnie 70 km/h.

Dzisiejsze zjawiska mają charakter ostrzeżenia I stopnia, nie będą zatem bardzo groźne. Zgodnie z opisem Instytutu prognoza ostrzeżeń to „orientacyjna prognoza pogody, służąca wczesnemu informowaniu społeczeństwa o możliwości wystąpienia niebezpiecznego zjawiska meteorologicznego. Opracowywana jest ona przez synoptyka meteorologa w oparciu o jego wiedzę i dostępne w czasie opracowywania dane prognostyczne, pochodzące z obliczeń numerycznych modeli prognozowania pogody”.
Trwa ładowanie komentarzy...