Zakaz handlu w niedziele mogą czekać poprawki. „Solidarność” jest oburzona obchodzeniem przepisów

Bez względu na to, czy właściciele sklepów z sieci Żabka rzeczywiście będą otwierać w niedziele, "Solidarność" chce pozamykać wszystkie potencjalne furtki, pozwalające obejść przepisy o zakazie handlu.
Bez względu na to, czy właściciele sklepów z sieci Żabka rzeczywiście będą otwierać w niedziele, "Solidarność" chce pozamykać wszystkie potencjalne furtki, pozwalające obejść przepisy o zakazie handlu. Fot. Anna Jarecka / Agencja Gazeta
Największy związek zawodowy w Polsce może chcieć zmiany ustawy o zakazie handlu – tak, by wyeliminować możliwości obchodzenia przepisów. To reakcja na doniesienia o tym, że sklepy sieci Żabka mogłyby być otwierane w niedziele jako „placówki pocztowe”.

W „Solidarności” zawrzało. – Prowadzimy analizę prawną i niewykluczone, że zaproponujemy odpowiednią nowelizację przepisów – oświadczył rzecznik związku, Marek Lewandowski. – Przypomnę, że ograniczenie handlu w niedziele ma przede wszystkim umożliwić odpoczynek, wolną niedzielę pracownikom handlu – dodał.

Sieć Żabka od dawna współpracuje z Pocztą Polską w zakresie świadczenia niektórych usług związanych z przesyłkami. Jednak w ostatnich dniach na sklepach Żabka pojawiły się informacje o tej współpracy, co zinterpretowano jako metaforyczne „otwarcie furtki” dla świadczenia usług (również handlowych, jak się można domyślać) w niedzielę. – To ewidentna, ordynarna próba obchodzenia prawa i wykorzystania ewentualnych luk w ustawie – ocenił Lewandowski. – Żabka jako sieć franczyzowa, jeżeli w poszczególnych sklepach za ladą staną właściciele, może prowadzić działalność handlową, ale jako całość w sposób absolutnie niedopuszczalny próbuje obejść to prawo – dorzucił.

Jak podkreślił, jeżeli z analiz prawnych będzie wynikać, że Żabka mogłaby zgodnie z przepisami ustawy otwierać sklepy w niedzielę – a za ladą mógłby stanąć ktoś poza właścicielem – „Solidarność” ma zamiar „bardzo szybko zaproponować nowelizację, aby kolejną z tych furtek wykluczyć”.
Trwa ładowanie komentarzy...