Warszawski ratusz rusza do rywalizacji z Traficarem. Są wyniki przetargu na miejski car-sharing

W Warszawie rywalizują już ze sobą firmy Traficar, 4Mobility, a wkrótce być może Panek i innogy.
W Warszawie rywalizują już ze sobą firmy Traficar, 4Mobility, a wkrótce być może Panek i innogy. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Car-sharing w stolicy ma mieć charakter usług świadczonych na bazie koncesji. W przetargu na tę usługę wystartowała tylko jedna firma: Panek. W tej chwili jej oferta jest analizowane pod względem prawnym i technicznym. Jeżeli nie pojawią się jakieś niespodziewane przeszkody, umowa zostanie podpisana przed wakacjami.

Choć negocjacje prowadzono z kilkoma firmami, ostatecznie do przetargu stanęła tylko firma Panek. Po podpisaniu umowy firma ma 60 dni na uruchomienie systemu. Chce ona zaoferować warszawiakom 300 pojazdów osobowych – będą to hybrydowe toyoty yaris – oraz 20 pojazdów dostawczych (volkswagen transporter i fiat ducato). Cena okazała się niższa od wcześniej przewidywanej i ma wynosić maksymalnie 50 groszy za minutę jazdy i tyle samo za każdy przejechany kilometr, a po przekroczeniu pewnych limitów ma być jeszcze taniej.

Jak przypomina Portal Samorządowy, do tej pory o uruchomienie publicznego systemu car-sharingu pokusił się jedynie Wrocław. Działa tam system VOZILLA oparty na 190 elektrycznych samochodach osobowych i 10 transporterach. Według wrocławskiego ratusza, system należałoby czym prędzej rozszerzyć, bo wyjątkowo przypadł wrocławianom do gustu.

W Warszawie publiczny car-sharing będzie konkurować z prywatnym. Działają tu już firmy Traficar i 4Mobility, a niedawno własne testy prowadziła firma Innogy. Traficar przekonał do swoich usług również klienta korporacyjnego, pod postacią koncernu Siemens. Według miejskich urzędników jedno współdzielone auto zastępuje od 8 do 20 samochodów prywatnych, co pozwala obniżyć ilość spalin w powietrzu i nieco rozładować parkingi. Ratusz zdaje sobie sprawę, że popularyzacja car-sharingu nie skłoni mieszkańców do wyprzedaży aut, ale ma nadzieję, że przynajmniej pozwoli to zrezygnować z tzw. „drugiego auta w rodzinie”.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.