Myśleliście, że Cambridge Analytica upadło? Gdzie tam, zmienili tylko nazwę

Alexander Nix, były szef Cambridge Analytica. Obecnie członek kierownictwa Emerdata
Alexander Nix, były szef Cambridge Analytica. Obecnie członek kierownictwa Emerdata Foto: Sam Barnes/Web Summit via Sportsfile / Creative Commons Attribution 2.0 Generic
Firma znana wcześniej jako Cambridge Analytica zaszokowała media, gdy ogłosiła natychmiastowe zamknięcie i likwidację swojej działalności. To "zamknięcie" może być jednak krótkotrwałe, ponieważ oficjalne dokumenty wskazują, że za tą kontrowersyjną firmą analityczną pojawi się nowa firma z mniej toksyczną marką – Emerdata.

Informacja o upadku Cambridge Analytica pojawiła się ledwie kilka dni temu. Organizacja stojąca za firmą, SCL Elections oświadczyła, że przystąpi do postępowania upadłościowego i natychmiast się rozwiąże. Była to bezpośrednia konsekwencja politycznej burzy, która rozpętała się po tym, jak wyszło na jaw, iż firma potajemnie zebrała dane osobowe ponad 87 milionów użytkowników Facebooka.

Pozyskane w niejasny sposób informacje zostały wykorzystane do nakierowania konkretnych wyborców na reklamy i posty w mediach społecznościowych w nadziei, że wpłyną na ich decyzje przy urnie wyborczej. Nie wiadomo, czy ta taktyka perswazji rzeczywiście zadziałała, jest to obecnie przedmiotem badań i debat.

Wiele wskazuje jednak na to, że firmie udało się wpłynąć m.in. na wyniki amerykańskich wyborów prezydenckich a także wyborów w jednym z europejskich krajów. Nie wiadomo, czy może tu chodzić o Polskę.

– W ciągu ostatnich kilku miesięcy Cambridge Analytica była przedmiotem licznych bezpodstawnych oskarżeń i pomimo wysiłków firmy mających na celu skorygowanie tych informacji, była oczerniana za działania, które są nie tylko legalne, ale również powszechnie akceptowane jako standardowy element reklamy online. zarówno na arenie politycznej, jak i komercyjnej – stwierdzili przedstawiciele CA w oświadczeniu dla prasy.


W dalszej jego części oświadczono, iż firma straciła klientów i nie może kontynuować działalności. Czyli de facto bankrutuje.

Zmiana szyldu
Okazuje się jednak, że była to raczej zagrywka taktyczna. W oficjalnym rejestrze brytyjskich firm i organizacji, Companies House, można bowiem znaleźć aktywne przedsiębiorstwo o nazwie Emerdata Limited. Ma ona siedzibę w tych samych biurach, co SCL Elections, większość kierownictwa inwestorów to te same osoby, co w Cambridge Analytica. Również opis działalności jest praktycznie kopią z rejestrów CA – firma zajmuje się przetwarzaniem danych, hostingiem i działaniami pokrewnymi.

Najbardziej wymowne są nazwiska dwóch pań. Jennifer i Rebekah Mercer to dyrektorki Emerdata, a jednocześnie córki prawicowego miliardera Roberta Mercera, który stworzył i finansował Cambridge Analytica. Reszta kierownictwa również po prostu przeszła z CA do Emerdata. Firma została założona w połowie 2017 roku, gdy pojawiły się pierwsze plotki o nieczystej grze Cambridge Analytica, ale zanim sprawa trafiła na pierwsze strony gazet.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.