Minister zaszarżował z propagandą sukcesu. Eksperci rozłożyli go na łopatki

Polska zajmuje w Europie 2 miejsce od końca, jeśli chodzi o elektromobilność. Choć wg. min. Tchórzewskiego jesteśmy liderem.
Polska zajmuje w Europie 2 miejsce od końca, jeśli chodzi o elektromobilność. Choć wg. min. Tchórzewskiego jesteśmy liderem. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
– Polska staje się liderem elektromobilności w Europie – wypalił ostatnio minister energii, Krzysztof Tchórzewski. Jego słowa trafiły pod lupę specjalistów i szybko okazało się, że Tchórzewski chyba przekręcił wykres do góry nogami. Pod względem elektromobilności jesteśmy na miejscu przedostatnim.

Słowa ministra Tchórzewskiego zdumiały wiele osób. Specjaliści z portalu WysokieNapiecie.pl postanowili je sprawdzić. Okazało się, że szarża ministra okazała się nieco na wyrost. Przytoczono konkretne dane.

Okazuje się, że w I kwartale 2018 roku w Polsce zarejestrowano zaledwie 152 auta elektryczne oraz 188 hybryd z możliwością ładowania ich z gniazdka. Oznacza to 4 nowe auta elektryczne na milion mieszkańców. Wyprzedziliśmy jedynie Grecję, gdzie ten współczynnik wyniósł 2 auta.

Przegraliśmy z Bułgarią (7), Rumunią (10), Czechami i Szwecją (13). W zupełnie innej lidze grają Francja, Niemcy i Austria (100 nowych aut na milion mieszkańców) czy Holandia, z wynikiem 231 samochodów.

Tchórzewski coś pomieszał?
Gdy porównamy współczynnik liczby nowych aut elektrycznych do spalinowych, również lądujemy na przedostatnim miejscu w Europie. Wynik wynoszący 1 nie da się porównać do 10 w Niemczech czy 32 w Holandii.

Niewiele lepiej wypadamy pod kątem liczby punktów do ładowania e-samochodów. Mamy w całym kraju jedynie 140 stacji, co daje nam 19 miejsce w Europie. Mogłoby być lepiej, ale winny jest rząd – minister gospodarki nie wydał jeszcze odpowiednich przepisów dotyczących budowy nowych stacji ładowania. Ustawa weszła w życie w lutym i od tej pory jest martwa, bo brakuje do niej przepisów wykonawczych.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.