Lepiej nie dotykaj tej czarnej kropki. Jeśli to zrobisz, twój telefon kompletnie zwariuje

Czarna kropka w wiadomości może zawiesić twój telefon z Androidem
Czarna kropka w wiadomości może zawiesić twój telefon z Androidem scereen z Youtube.com / Tom Scott
Po internecie zaczęła krążyć wiadomość zawierająca symbol czarnej kropki. To ikona emoji, po jej dotknięciu (zaznaczeniu) niektóre telefony z systemem Android zaczynają wariować i zawieszają się. Czarna kropka nie jest ponoć groźna, ale może przysporzyć kilku siwych włosów.

Sprawa dotyczy tylko smartfonów z Androidem i podobno nie wszystkich. Błąd wykrył jeden z youtuberów. Dotknięcie kropki, a właściwie jej zaznaczenie, zawiesza aktualnie uruchomioną aplikację. Jest dość częste w WhattsApp oraz innych komunikatorach, jak choćby Facebook Messenger. Nie działa w przeglądarce Chrome.
Jak donoszą serwisy technologiczne, dotknięcie czarnej kropki nie jest specjalnie groźne. Smartfon może na chwilę zwariować a aktualnie używana aplikacja zawiesi się i zamknie. Większych szkód nie powinna spowodować.

Jak to działa?
Obok czarnej kropki zaszyto w kodzie sekwencję znaków. Informują one aplikację o tym, że zmienia się kierunek pisania tekstu – na przykład nie od lewej do prawej, lecz od prawej do lewej. Tak pisze się na przykład po hebrajsku lub językach arabskich. Sekwencja takich przekierowań powoduje, że aplikacja wariuje i zamyka się.

Z podobnym problemem niedawno musieli zmierzyć się posiadacze iPhone’ów i komputerów z systemem macOS. W ich przypadku wystarczyło wysłać krótką wiadomość z użyciem znaków z alfabetu indyjskiego języka Telugu, żeby wprawić ich urządzenia w nieustanny ciąg restartów, co – jak twierdzą branżowe serwisy – może prowadzić nawet do konieczności reinstalacji systemu.
Trwa ładowanie komentarzy...