Facebook bezprawnie wykorzystał 3,5 mld zdjęć. Wśród nich mogło być twoje

Facebook bez pytania o użytkowników o zgodę sięgnął po 3,5 mld zdjęć z Instagrama
Facebook bez pytania o użytkowników o zgodę sięgnął po 3,5 mld zdjęć z Instagrama Foto: Facebook.com/Mark Zuckerberg
Kiedy Facebook kupił Instagrama za 1 mld dolarów, uznał, że ma prawo do wszystkiego. Niezgodnie z prawem wziął sobie 3,5 mld zdjęć użytkowników i wykorzystał je do swoich celów. Na szczęście nie były to cele niecne, acz dość dochodowe.

Sprawa wyciekła dopiero teraz, choć Facebook kupił Instagrama w 2012 roku. Z drugiej jednak strony nie wiadomo dokładnie kiedy firma Zuckerberga zdecydowała się wykorzystać zdjęcia z Insta. Zostały one przepuszczone przez program do wykrywania nielegalnych treści. Służyły sztucznej inteligencji jako materiał szkoleniowy przez 22 dni – pisze Forbes.com.

Facebook w moderacji zdjęć wykorzystuje własną technologię. Jest to zadanie pozostające poza zasięgiem ludzi, więc zajmuje się tym sztuczna inteligencja. Dzięki niej wykrywane są zdjęcia pornograficzne lub łamiące prawa autorskie.

Zdjęcia z Instagrama
Facebook chwali się, że – między innymi dzięki wykorzystaniu zdjęć z Instagrama – skuteczność narzędzia podczas wyłapywania zakazanych treści wynosi ponad 85 proc. Konkurencyjna technologia Google’a nie dobija do 80 proc.

To akurat dobre wieści, ale – jak zauważają prawnicy – Facebook wykorzystał zdjęcia z Instagrama bez pytania o zdanie czy choćby powiadomienia ich właścicieli. A odniósł sporą korzyść, bo jak twierdzi Mike Schroepfer, szef działu technologii Facebooka, dzięki temu skuteczność ich narzędzia zwiększyła się stukrotnie.
Trwa ładowanie komentarzy...