1,5 mln Polaków dostanie większą podwyżkę, niż ostatnio. Nie wszyscy jednak są zadowoleni

Pensja minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 117 złotych. Pracodawcy zapłacą przynajmniej 14,50 zł za godzinę pracy
Pensja minimalna wzrośnie w przyszłym roku o 117 złotych. Pracodawcy zapłacą przynajmniej 14,50 zł za godzinę pracy Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
W przyszłym roku dość mocno wzrośnie płaca minimalna. 13 złotych za godzinę przejdzie do historii, pracodawca będzie musiał wysupłać przynajmniej 14,50 zł. W skali miesiąca minimalne wynagrodzenie wzrośnie do 2217 zł – dokładnie o 117 złotych.

Zmiana dotknie przede wszystkim osób zarabiających płacę minimalną. Dziś jest to prawie 1,5 mln ludzi. Zmiany odczują oczywiście również ich pracodawcy. Dziś koszt zatrudnienia jednej osoby na płacy minimalnej to ok. 2533 zł. Po przyszłorocznych zmianach będzie to 2674 zł – 141 złotych więcej.

Dużo mniej odczują ją sami pracujący. Pensja minimalna wyrażana jest w wartościach brutto. Oznacza to, że najniższa krajowa to obecnie 1530 zł na rękę. W przyszłym roku będzie to ok. 1611 zł, a więc 81 złotych więcej.

Wynagrodzenie a inflacja
Wysokość podwyżki płacy minimalnej nie jest jeszcze pewna. Obliczyła ją organizacja Pracodawcy RP na podstawie prognoz makroekonomicznych przyszłorocznego budżetu, ale kierując się zapisanymi w ustawach przepisami.

W roku 2017 podwyżka płacy minimalnej miała wynieść ok. 50 zł miesięcznie, ale rząd podwyższył ją do ok. 100 zł, bo wcześniej nie trafił z prognozami dotyczącymi inflacji.

Zdaniem Pracodawców RP przyszłoroczna podwyżka w wysokości 117 zł jest wystarczająca. Jak pisze Forsal.pl, innego zdania są związkowcy. OPZZ przypomina, że powiększa się dystans pomiędzy płacą minimalną a przeciętnym wynagrodzeniem. Należałoby więc podnieść uposażenia najsłabiej zarabiającym.
Trwa ładowanie komentarzy...