Zajęło im to ledwie 30 lat. Twórcy kultowego programu komputerowego naprawili wkurzającą usterkę

Microsoft wreszcie naprawił błąd w jednym ze swoich najsłynniejszych programów – Notatniku
Microsoft wreszcie naprawił błąd w jednym ze swoich najsłynniejszych programów – Notatniku flickr.com/San José Public Library/CC BY-SA 2.0
Microsoft wreszcie naprawił błąd w jednym ze swoich najsłynniejszych programów – Notatniku. Usterka przetrwała 30 lat, czyli od momentu stworzenia tego popularnego edytora.

Trudno powiedzieć, co natchnęło programistów Microsoftu do zabrania się do naprawy Notatnika akurat teraz, ale jedno jest pewne – w końcu korzystanie z edytora będzie wygodniejsze. A przynajmniej dla fanów maszyn uniksowych. Błąd polegał bowiem na tym, że Notatnik nie był w stanie odczytywać plików napisanych np. na Linuksie albo macOs.

Zmiany w Windows 10
W nowej wersji testowej Windowsa 10 (build 17661), ten bug został jednak usunięty. – W stabilnych Windowsach zobaczymy to najprawdopodobniej w jesiennej aktualizacji „dziesiątki”, rozwijanej obecnie jako Redstone 5 – prognozuje serwis dobreprogamy.pl.

Pierwsza wersja Notatnika powstała w 1985 roku, co oznacza, że programiści zdecydowali się zająć błędem przeszło 30 lat po wypuszczeniu edytora.

Co ciekawe, zmianę będzie można cofnąć. W tym celu trzeba jednak pogrzebać w rejestrze i odnaleźć wpis HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Notepad, a następnie ustawić na "0" wartości fPasteOriginalEOL i fWindowsOnlyEOL.
Trwa ładowanie komentarzy...