Zaskakująca decyzja najbardziej pożądanych pracodawców na rynku. Uciekają z wielkich miast

Hackatony to sposób na przyciągnięcie do siebie dużych firm z branży IT lub ICT.
Hackatony to sposób na przyciągnięcie do siebie dużych firm z branży IT lub ICT. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Firmy z branż IT oraz ICT zaczynają opuszczać duże miasta i przenosić się do mniejszych ośrodków – o takim przeświadczeniu w branży informatycznej donosi portal Puls HR. Nie dzieje się to przypadkiem. Władze mniejszych miejscowości próbują ściągać do siebie atrakcyjnych pracodawców, mając nadzieję na ściągnięcie na swój teren młodych profesjonalistów oraz zatrzymanie własnej młodzieży.

Jako najlepsze przykłady nowego trendu w branży, Puls HR wskazuje Nysę i Wałbrzych. W Nysie pojawiła się ostatnio firma Soflab Technology, w Wałbrzychu – Nokia. – Intencją miast powinno być stworzenie otoczenia dla nowoczesnego biznesu, aby młodzi ludzie nie chcieli z nich wyjeżdżać, zarabiając jednocześnie na klientach z całego świata – kwituje na stronach portalu doradca zarządu Soflab, Tomasz Turczynowicz.

Sposobem na zwrócenie na siebie uwagi – a docelowo na przyciągnięcie firm z sektora nowych technologii do siebie – mają być hackathony. Tak przynajmniej było w Nysie i Wałbrzychu, w tym roku swoich sił mają spróbować Elbląg i Kielce. – Ta inicjatywa, jeśli chodzi o zasięg, przerosła wszelkie nasze oczekiwania. Przy jej okazji ujawniły się wielkie pokłady aktywności informatycznej, które albo były uśpione, albo nie było wiedzy na ich temat – wskazuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – Branża IT powoli sięga do mniejszych ośrodków. My to zainteresowanie podchwyciliśmy i okazało się, że słusznie – kwituje.

– Osobiście uważam, że przyszłość leży w małych miastach. Tam się za chwilę zacznie najwięcej dziać – mówi z kolei Turczynowicz. – Ponadto zauważyliśmy, że w dużych miastach nie mamy co liczyć na lojalność pracowników. W Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście ludzie są w stanie zmienić pracę z dnia na dzień – podsumowuje.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.