Skóra starzeje się inaczej niż myślano. Powstaje nowa generacja kosmetyków

Nowa generacja kosmetyków będzie hamować starzenie się skóry, a następna - ma szansę odwracać proces.
Nowa generacja kosmetyków będzie hamować starzenie się skóry, a następna - ma szansę odwracać proces. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
To nie uszkodzenia DNA lecz utlenianie białek w komórkach jest odpowiedzialne za starzenie się m.in. skóry – twierdzą specjaliści ze Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu. Na podstawie ich badań ma powstać preparat mający przeciwdziałać starzeniu się skóry.

To swoista rewolucja. – My, biolodzy, zwykliśmy uważać, że jeśli komórka nie działa sprawnie, to musi to mieć koniecznie źródło w genach. Tymczasem nasze badania wskazują, że to nie same mutacje w DNA, ale utlenianie białek jest przyczyną starzenia się – mówi w rozmowie z PAP prof. Miroslav Radman, współzałożyciel Śródziemnomorskiego Instytutu Nauk o Życiu (MedILS) w Splicie.

Według niego w komórkach zachodzi proces karbonylacji, modyfikacji chemicznej białek wywołanej przez dobrze już znane nauce wolne rodniki. Ten proces – w przeciwieństwie do wielu uszkodzeń DNA – jest nieodwracalny. – Jedynym sposobem, by komórka pozbyła się białka karbonylowanego, jest zniszczenie go w całości i zastąpienie nowo zsyntetyzowanym białkiem – tłumaczył Radman. Gromadzenie się karbonylowanych białek (a przybywa ich w tempie wykładniczych) z kolei wpływa na zwiększenie się spontanicznych mutacji w DNA.

Z czasem, zwłaszcza w wieku 50-60 lat wychodzi też na jaw, że niektóre białka w organizmie danego człowieka są bardziej podatne na karbonylację niż inne. To z kolei skutkuje większą skłonnością do niektórych chorób, np. choroby parkinsona. – Jeżeli będziemy wiedzieć, która sekwencja DNA zwiększa ryzyko utleniania danego białka, to w przyszłości możliwe będzie prognozowanie predyspozycji do danej choroby już po przyjściu dziecka na świat. Gdy będzie to białko obecne w nerkach, to będzie zwiększać ryzyko choroby nerek. I podobnie w przypadku białek w innych narządach – opisuje to Radman.


Badacze z MedILS nawiązali współpracę ze specjalistami z firmy kosmetycznej NAOS. Razem współtworzą nowy preparat, który chroniłby białka w komórkach skóry przed niszczącym je procesem. Efektem tych prac jest np. białko odporne na działanie promieniowania UV lub gamma. Docelowo a powstać m.in. krem mający przeciwdziałać starzeniu się skóry oparty na super-odpornym białku bakteryjnym. Nowy kosmetyk może trafić do sprzedaży już za dwa lata i będzie miał przede wszystkim działanie profilaktyczne. Ale to dopiero początek: następnym krokiem mogą być już preparaty o działaniu odmładzającym.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.