Sądny dzień Elona Muska. Poważna firma doradcza sugeruje, że twórca Tesli nie daje sobie rady

Institutional Shareholder Services (ISS) sugeruje, że Elon Musk wziął na swoje barki zbyt dużo obowiązków
Institutional Shareholder Services (ISS) sugeruje, że Elon Musk wziął na swoje barki zbyt dużo obowiązków flickr.com/OnInnovation/CC BY-ND 2.0
Institutional Shareholder Services (ISS) sugeruje, że Elon Musk wziął na swoje barki zbyt dużo obowiązków. I doradza inwestorom, by ci pomogli mu się rozstać z częścią obowiązków.

Institutional Shareholder Services to organizacja, która zajmuje się doradzaniem akcjonariuszom w sprawie głosowań. Teraz, przed czerwcowym spotkaniem udziałowców Tesli, zaleciła działanie, które ma obniżyć jego rolę w firmie.

O co chodzi? ISS zaleca, by akcjonariusze poprali wniosek o rozdzielenie dwóch funkcji – CEO i szefa spółki, a obecnie oba te stanowiska piastuje właśnie południowoafrykański biznesmen.

Tłumaczenie ISS
- Złożoność produkcji na dużą skalę i wyzwania związane z sukcesem komercjalizacji nowych technologii oraz nowych technik produkcyjnych i marketingowych sugerują, że akcjonariusze będą lepiej obsługiwani, gdy Musk skupi się na zarządzaniu spółką i umożliwi niezależnemu dyrektorowi kierowanie radą – napisali eksperci ISS w rekomendacji, do której dotarła agencja Reutera. Firma doradcza rekomenduje również, by akcjonariusze zagłosowali przeciwko dyrektorom Tesli – Antonio Graciasowi i Jamesowi Murdochowi.

Wcześniej wniosek o zwolnienie Muska z funkcji przewodniczącego zarządu złożył Jing Zhao. Tłumaczył przy tym, że łączenie dwóch kluczowych stanowisk może być korzystne tylko na początku istnienia spółki, a sam Musk jest dodatkowo obciążony pracą na rzecz projektów SolarCity i SpaceX.

Negatywna dla Muska rekomendacja ISS to jednak nie jedyne zmartwienie twórcy Tesli. Na początku maja przedsiębiorca ujawnił, że Tesla w I kwartale 2018 roku straciła 745 mln dolarów, a następnie w mało elegancki sposób zbył analityków, którzy dopytywali się o szczegóły. – Przepraszam, ale te pytania są jałowe. Zabijają mnie – uciął w końcu i przerwał telekonferencję. Jego firma błyskawicznie straciła wtedy na giełdzie 2 mld dolarów.
Trwa ładowanie komentarzy...