Przedsiębiorcy zablokowali rządową stronę. Wybuchła panika, bo zapomnieli dopełnić ważnego obowiązku

Alarm dotyczący obowiązku wpisania numeru PESEL do CEIDG przyniósł mocne efekty
Alarm dotyczący obowiązku wpisania numeru PESEL do CEIDG przyniósł mocne efekty Przemysław Skrzydło/Agencja Gazeta
Alarm dotyczący obowiązku wpisania numeru PESEL do CEIDG przyniósł mocne efekty. W ostatnich dniach zarejestrowana w rządowej domenie strona przeżyła prawdziwe oblężenie, którego nie dała rady wytrzymać.

Kilkutysięczne grzywny, utrata możliwości z korzystania z ubezpieczeń społecznych, a przede wszystkim wykreślenie z ewidencji – takimi konsekwencjami straszeni byli w ostatnich dniach przedsiębiorcy, którzy nie wpisali do CEIDG swojego numeru PESEL.

Zdaniem ekspertów problem mógł dotyczyć nawet 100 tys. podmiotów. Obowiązek podawania numeru PESEL przy wpisach do CEiDG pojawił się w 2001 roku. W 2016 ustawodawca zadecydował jednak, że PESEL powinny podać również osoby, które własną działalność gospodarczą rozpoczęły wcześniej. Dał im na to dwa lata – ostateczny termin upłynął 19. maja 2018 roku. O tym, w jaki sposób sprawdzić, czy podaliśmy swój numer PESEL do CEIDG pisaliśmy w tym miejscu.

PESEL do CEiDG
Na fali medialnych doniesień właściciele firm spanikowali. „Dziennik Gazeta Prawna” donosi, że na strona ceidg.gov.pl nie wytrzymała obciążenia i padła, a gminne urzędy były „szturmowane przez przerażonych przedsiębiorców”.

Urzędnicy uspokajają jednak, że spóźnialscy nie muszą się obawiać, że ich firma zostanie automatycznie wykreślona z ewidencji po 19. maja. – Po tym terminie Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rozpocznie usuwanie wpisów, które nie posiadają numeru PESEL. Usuwanie rozpocznie się od wpisów posiadających szczątkowe dane, które uniemożliwiają identyfikację przedsiębiorcy – czytamy na stronie internetowej.

Okazało się również, że w niektórych przypadkach działanie przedsiębiorców w ogóle nie było potrzebne. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii uspokajało, że jeżeli osoba prowadząca firmę dokonała jakiejkolwiek zmiany w CEIDG między 2012 a 2018 rokiem, to wpis musiał zostać zaktualizowany o numer PESEL.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.