Chcesz uchronić się przed kleszczami? Wypróbuj ten sposób - prosty i skuteczny

Naukowcy potwierdzili skuteczność permetryny w walce z kleszczami. Ta substancja jest najlepsza, przy tym nie szkodzi ludziom i zwierzętom
Naukowcy potwierdzili skuteczność permetryny w walce z kleszczami. Ta substancja jest najlepsza, przy tym nie szkodzi ludziom i zwierzętom Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta
Ludzie robią różne rzeczy, by ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza. Większość z nich nie działa, choćby ubieranie się w jaskrawe kolory – kleszcze są ślepe, więc kolor naszych ubrań ich nie obchodzi. Ale jeden sposób działa na pewno – wystarczy spryskać ubranie chemiczną substancją – permetryną.

Potwierdza to słynna amerykańska agencja CDC (Centers for Disease Control and Prevention). Jej pracownicy są światowej klasy ekspertami od zagrożeń epidemiologicznych i chorób. Przebadali środek insektobójczy o nazwie permetryna i doszli do wniosku, że to najlepsze remedium na ukąszenia kleszczy.

Jak działa permetryna?
Jest to organiczny związek, wytwarzany z kwiatów chryzantem, zabójczy dla owadów, ale praktycznie nieszkodliwy dla ludzi. Stosuje się go w rolnictwie i przemyśle (a także mieszkaniach) do zwalczania szkodników i insektów. Innym stworzeniom – ludziom i zwierzętom nie szkodzi.

Wojsko zaczęło, nauka potwierdziła
Prekursorem stosowania permetryny do ochrony ludzi przez owadami była amerykańska armia. Nasącza nią mundury i namioty żołnierzy, służących w lasach. I z armii permetryna trafiła do codziennego użytku. Naukowcy z CDC potwierdzili jej skuteczność i brak zagrożeń dla ludzi i zwierząt.


Na rynku cywilnym są już dostępne ubrania nasączone permetryną. Dużo tańszym sposobem na zapobieganie ukąszeniom jest własnoręczne spryskanie ciuchów. W Polsce można już kupić spreje zawierające tę substancję. Ubrania spryskujemy na świeżym powietrzu (by uniknąć wdychania oparów) i pozostawiamy do wyschnięcia.

Dziennik Rzeczpospolita podkreśla, że w ten sposób zabezpieczamy się nie tylko przed kleszczami, lecz także komarami, meszkami, wszami, pchłami, świerzbowcami i innymi insektami.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.