Rząd szuka chętnych do inwestowania w miastach o wysokim bezrobociu. Ważny podpis prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu nowych inwestycji
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu nowych inwestycji Aleksandra Koszyk/Agencja Gazeta
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o wspieraniu nowych inwestycji. Dzięki niej Polska stanie się jedną wielką strefą ekonomiczną, w której przedsiębiorcy będą mogli liczyć na szereg ulg. Przedstawiciele rządu podkreślają, że zależy im przede wszystkim na firmach, które ulokują się w regionach o największym bezrobociu.

W ostatnich latach dużo mówi się o rynku pracownika i często podkreśla się malejącą stopę bezrobocia. Na terenie Polski wciąż jest jednak wiele regionów, w których liczba osób, które oficjalnie pozostają bez pracy jest bardzo duża. Rok 2017 z ponad 20 proc. bezrobociem zamykał powiat szydłowiecki, braniewski, łobeski i bartoszycki.

- Jeśli przedsiębiorca zdecyduje się, aby tam ulokować inwestycje to tych punktów ma szanse uzyskać więcej, bo jest dla nas strategicznie istotne, aby w tamtym miejscu pojawiła się atrakcyjna inwestycja – tłumaczyła cytowana przez PAP Jadwiga Emilewicz.

W jaki sposób rząd chce pobudzić inwestycje? Nowa ustawa zakłada, że o ulgi podatkowe i preferencyjne warunki firmy będą mogły wystąpić nie tylko w Specjalnych Strefach Ekonomicznych. Teraz będzie to możliwe na terenie całego kraju. Największe szanse na preferencyjne traktowanie będą miały firmy, dzięki którym zwiększy się konkurencyjność i innowacyjność miejscowych gospodarek. Można to osiągnąć np. przez tworzenie ośrodków badawczo-rozwojowych, ale również przez dodatkowe szkolenia dla pracowników.


Preferencje będą przyznawane na okres od 10 do 15 lat. Sytuacja przedsiębiorców, którzy korzystają już z ulg w ramach SSE nie ulega zmianie.
Trwa ładowanie komentarzy...