Inspekcja bierze się za „Januszy biznesu”. Uniemożliwi nakładanie bzdurnych kar na słabo opłacanych pracowników

Inspekcja Pracy chce odgórnie zakazać obcinanie wypłat w przypadku najmniej zarabiających pracowników
Inspekcja Pracy chce odgórnie zakazać obcinanie wypłat w przypadku najmniej zarabiających pracowników 123rf
O tym, że część polskich przedsiębiorców znajdzie sposób na obejście minimalnej stawki godzinowej mówiło się na długo przed jej wprowadzeniem. I rzeczywiście tak się stało. Inspekcja Pracy chce jednak ukrócić „sprytne” zabiegi i odgórnie zakazać obcinanie wypłat w przypadku najmniej zarabiających pracowników.

W 2018 roku minimalna stawka godzinowa wynosi 13,70 zł brutto. Jak podaje jednak „Dziennik Gazeta Prawna”, w ubiegłym roku przepis ten naruszyło co czwarte przedsiębiorstwo. Co ósme zaniżyło wynagrodzenie albo w ogóle nie zapłaciło pracownikom.

Nieuczciwi przedsiębiorcy omijają minimalną stawkę godzinową

W jaki sposób polskie firmy obchodzą przepisy o płacy minimalnej? Dość powszechną praktyką jest wprowadzanie kar umownych. Dzięki temu „na papierze” wszystko się zgadza – pracownik dostaje swoje 13,70 zł pomniejszone o podatek, w rzeczywistości otrzymuje jednak dużo mniej. Firma potrąca mu np. za każde spóźnienie się do pracy, wypożyczenie odzieży, dorzuca również opłaty za używanie firmowego sprzętu. W ten sposób sprzątaczka musi zapłacić dajmy na to, za wykorzystywanie mopa.

Efekt? Inspekcja podaje przykład pracownika przedsiębiorstwa z Kielc, który dostał 1454 zł, zamiast umownych 4803 zł. Inspekcja pracy chce to ukrócić. Proponuje wprowadzenie limitu potrąceń z wynagrodzenia i określenie limitu, poniżej którego w ogóle nie można byłoby obcinań pensji. Zmiany dotyczyłyby wszystkich poza członkami zarządów zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych, menedżerami i specjalistami.

– Osoby te zazwyczaj zarabiają znacznie więcej niż 13,70 zł za godzinę, więc w ich przypadku objęcie przepisami o płacowym minimum oznacza jedynie uciążliwy i trudny do realizacji obowiązek potwierdzania godzin wykonywania zadań – zauważa DGP.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.