Wielkie zmiany w 500+. 46 tysiącom dzieci rząd zabierze po 100 zł miesięcznie

Dla 46 000 dzieci program 500+ zmieni się w 400+. PiS planuje zmiany w sztandarowym programie socjalnym
Dla 46 000 dzieci program 500+ zmieni się w 400+. PiS planuje zmiany w sztandarowym programie socjalnym Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Kto dostanie 500 plus? Resort minister Elżbiety Rafalskiej planuje duże zmiany w programie 500 plus. Dzieci z rodzin zastępczych miałyby dostawać jedynie 400 zł miesięcznie. Reszta trafiałaby na specjalne konto i była wypłacana dopiero po osiągnięciu przez nie pełnoletniości. Ta sytuacja może dotknąć aż 46 tysięcy dzieci.

Chociaż rząd zarzekał się, że w programie 500+ nie są planowane żadne zmiany, to wyciekł plan Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z nim na dzieci wychowywane w rodzinach zastępczych wypłacane byłoby jedynie 400 złotych. Pozostała setka ma trafiać na ich przyszłe konta.

Nie wiadomo jednak nic o ewentualnym oprocentowaniu lub choćby rewaloryzacji tych lokat. Oznaczałoby to jednak, że rząd zamierza zaoszczędzić na programie 500+, a wypłaty zgromadzonych środków przesunąć na przyszłość i zrzucić je na barki swoich następców.

500 plus dla rodzin zastępczych
Ta zmiany zawarte są, jak pisze dziennik "Fakt", w projekcie ustawy o pieczy zastępczej, który zakłada, że dodatek wychowawczy (czyli odpowiednik 500+) będzie wypłacany na nowych zasadach. Wynika z niego jednoznacznie, że osoby wychowujące dzieci w rodzinach zastępczych, będą miały na to o 20 proc. mniej środków.


Od jakiegoś czasu mówi się o konieczności zmian w rządowym programie. Chodzi o to, by więcej pieniędzy trafiało do rodzin mniej zamożnych, a mniej do tych, które nie mogą narzekać na brak środków do życia. Cały program jest jednak olbrzymim obciążeniem dla budżetu i nawet tak drobna z pozoru zmiana wymagałaby wypłacania co roku kilku miliardów złotych więcej.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.