Zapachniało absurdem. Sądy w całej Polsce będą sprawdzać, czy Żabki są pocztami

Czy Żabki mogą być pocztami? Sprawdzą to sądy
Czy Żabki mogą być pocztami? Sprawdzą to sądy Foto: Adam Stępień / Agencja Gazeta
Czy Żabka może być otwarta w niedziele? Inspekcja pracy poczuła się bezradna i postanowiła na barki sędziów zrzucić odpowiedzialność za stwierdzenie, czy placówki Żabki, które w ostatnim czasie stały się placówkami pocztowymi, mogą być otwierane w niedziele objęte zakazem handlu.

Jak informuje RMF24.pl, Państwowa Inspekcja Pracy kieruje do sądów w całej Polsce wnioski o sprawdzenie osiedlowych sklepów spożywczych. W szczególności chodzi o te, na których pojawiły się tabliczki informujące o tym, iż są to placówki pocztowe. Wiadomo, że zrobiła tak część sklepików sieci Żabka.

Inspektorzy uważają, że może być to próba obejścia zakazu handlu w niedziele, ale nie czują się na tyle kompetentni, by to oceniać. Z kolei posłowie z prawej strony sceny politycznej i przedstawiciele Solidarności, która napisała projekt ustawy o zakazie i aktywnie za nim lobbowała, zapowiadają uszczelnienie przepisów.

Żabka otwarta w niedziele
Sieć podkreśla, że nie robi nic nielegalnego. Jej przedstawiciele przypominają, że placówki Żabki już od 2012 roku prowadzą działalność pocztową (można w nich odbierać przesyłki). A poczty nie są objęte zakazem handlu. Żabka podkreśla jednak, że sklepiki prowadzone osobiście przez franczyzobiorców i tak mogą być otwarte w niedziele zgodnie z prawem.


Zapewniają też, że ze statusu poczty i łączącego się z tym wyłączenia spod zakazu, korzysta niewielka liczba prowadzących sklepy.
Trwa ładowanie komentarzy...