Jest oficjalna propozycja nowej płacy minimalnej. Tym razem rząd nie zaszarżował

Podwyżka płac minimalnych w 2019 r. będzie skromniejsza, niż chciały tego związki zawodowe.
Podwyżka płac minimalnych w 2019 r. będzie skromniejsza, niż chciały tego związki zawodowe. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
O to, kto lepiej broni interesów pracownika, licytują się wszystkie partie i związki zawodowe. W poprzednich latach rząd Beaty Szydło pokazywał, że w tej konkurencji nie ma sobie równych. Teraz jednak gabinet Mateusza Morawieckiego najwyraźniej zademonstrował, że czas szarżowania dobiegł końca.

2250 zł brutto pensji minimalnej oraz 14,70 zł stawki godzinowej – to rządowe propozycje podwyżek stawek na rok 2019, jakie przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceminister pracy Stanisław Szwed.

Podwyżka płacy minimalnej i minimalnej stawki za godzinę w 2019 r.
W ostatnich latach pensje minimalne były „gorącym tematem”, zwłaszcza że do licytacji na propozycje podwyżek przystąpiły zarówno partie polityczne, jak i związki zawodowe. Pensje minimalne w roku powyborczym wynosiły 1850 zł brutto, gabinet Beaty Szydło najpierw przebił psychologiczną barierę, podnosząc je do 2000 zł (2017), a następnie do 2100 zł (2018). Zgodnie z przepisami, w 2019 r. podwyżka powinna wynosić kolejne 117 zl (i 0,80 zł stawki godiznowej).

Jak widać, resort pracy postanowił dać więcej niż wynika z przepisów – ale nie za dużo więcej. Jeżeli w poprzednich latach nawet propozycje związkowców wypadały blado przy decyzjach rządu, tak w tym roku propozycje „Solidarności” (178 zł podwyżki) czy OPZZ (283 zł) dalece przewyższyły ostateczną decyzję gabinetu Morawieckiego.

Może to wynikać z rozmaitych czynników: po pierwsze, pracodawcy i tak muszą podnosić płace – bez tego znalezienie dziś pracowników graniczy z cudem. Po drugie, rząd Mateusza Morawieckiego chciałby skłonić przedsiębiorców do zwiększenia poziomu inwestycji, więc nie chce zwiększać pozycji kosztowych. Po trzecie, podwyżki płac minimalnych to niemałe obciążenie dla spółek Skarbu Państwa – w sporej mierze żyjących z pracy świadczonej po minimalnych stawkach.


Olbrzymie skoki minimalnych pensji i stawek godzinowych nie są jednak Polakom obce: w 2008 r. podwyżki sięgnęły 20,3 proc., w następnym roku – 13,3 proc. Być może zatem rząd prawdziwe niespodzianki i hojne prezenty zostawia sobie na przyszły – wyborczy – rok.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.