Operator darmowej telefonii komórkowej debiutuje na polskim rynku. Nie oczekujcie zbyt wiele

Rebtel chce podbijać polski rynek darmowymi usługami telefonicznymi.
Rebtel chce podbijać polski rynek darmowymi usługami telefonicznymi. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Nie ma darmowych obiadów – przekonywali zawsze ekonomiści. Szwedzka spółka Rebtel próbuje jednak przekonywać, że jest inaczej. Firma chce przetestować swoje usługi na polskim rynku, zanim ruszy z globalną ofensywą. Nie ma jednak co oczekiwać rewelacji.

Rebtel jest pierwszym na świecie operatorem mobilnym, który próbuje zdobywać klientów świadczeniem usług za darmo. Cóż, chodzi o protokół VoIP, więc – jak przekonują specjaliści – jakość połączeń nie będzie rewelacyjna. I nie wszystko będzie za darmowe, bowiem za większe „paczki” doładowań trzeba będzie zapłacić (choć nie chodzi o oszałamiające kwoty).

W Rebtel usługi telekomunikacyjne za darmo?

Podstawowa oferta operatora – zgodnie z informacjami, jakie podaje portal conowego.pl – to nielimitowane SMS i rozmowy na terenie Polski, to samo w przypadku innych „abonentów” Rebtel na świecie oraz pakiet danych wielkości 1 GB. To jest to, co od Szwedów można uzyskać za darmo. Bez umowy, bowiem firma udostępnia usługę w ramach najprostszej możliwej procedury – rejestracji na stronie internetowej, obejmującej jednak przypisanie karty płatniczej. Do portfela trzeba jednak sięgnąć, chcąc doładować swoje konto. Ceny nie są oszałamiające: 1 GB to kwota 7 zł, 5 GB – 15 zł, 20 GB – 25 zł, 50 GB – 35 zł.

Problem w tym, że Rebtel traktuje Polskę jako poligon doświadczalny, ale w bardzo ograniczony sposób. Przynajmniej w pierwszej fazie działalności na naszym rynku Szwedzi chcą się ograniczyć wyłącznie do... Wrocławia. Chcieliby znaleźć w tym mieście 10 tysięcy klientów – działając poprzez „ambasadorów marki”, a także przez stronę internetową z formularzem wniosku o wydanie darmowej karty Rebtel – w sklepach czy innych punktach sprzedaży próżno kart szukać.

Wbrew pozorom nie jest to jednak firma-widmo, czy szukający swojej szansy start-up. Szwedzi działają już od dwunastu lat, są obecni na kilkunastu rynkach na świecie, oferując tanie połączenia internetowe. Na polski rynek wchodzą bez większego hałasu – liczą, że filmy promocyjne umieszczone w mediach społecznościowych oraz „marketing szeptany” utorują im drogę. Dobra wiadomość – dla tych, którzy tego typu usługą będą zainteresowani – jest taka, że Rebtel chce po Wrocławiu wchodzić też do innych dużych polskich miast, a jeżeli rozwiązanie sprawdzi się w Polsce, to uruchomi też podobny biznes w innych krajach.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.