Zielona herbata zawiera cudowny składnik, który mógłby zapobiegać zawałom i udarom

Zielona herbata zawiera składnik, który może zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca. Naukowcy muszą teraz opracować sposób wykorzystania go.
Zielona herbata zawiera składnik, który może zapobiegać udarom mózgu i zawałom serca. Naukowcy muszą teraz opracować sposób wykorzystania go. Fot. Beata Ziemowska / Agencja Gazeta
Wyniki badań nie pozostawiają większych wątpliwości: zielona herbata zawiera składnik, który można z powodzeniem nazwać „cudownym”. Galusan epigallokatechiny, jak nazywa się ta substancja, ma właściwości, które oddalają ryzyko zawału serca oraz udarów mózgu. Odkrycie to jednak pozostawia kluczowe wyzwanie: jak uzyskiwać ten składnik w sposób pozwalający wykorzystać jego ozdrowieńcze możliwości.

Atak serca czy udar mózgu to przekleństwa współczesności – nauka posuwa się do przodu, lekarze mnożą rekomendowane środki zaradcze, a życie toczy się dalej. Jak twierdzą brytyjscy badacze w artykule opublikowanym na łamach „Journal of Biological Chemistry”, galusan epigallokatechiny (EGCG) mógłby być naturalnym remedium na te kłopoty.

Zdrowotny wymiar zielonej herbaty
Zawarta w zielonej herbacie substancja rozkłada i rozpuszcza złogi potencjalnie niebezpiecznego białka apoA-1 w naczyniach krwionośnych. To właśnie te złogi odpowiadają za zwężanie się naczyń krwionośnych i stopniowe zmniejszanie dopływu krwi do serca i mózgu, zaś białko apoA-1 pojawia się w zaawansowanych stadiach miażdżycy.

Kłopot w tym, że EGCG jest w zielonej herbacie stosunkowo niewiele – i żeby składnik ten przynosił istotne skutki, należałoby wypić przysłowiowe „morze” herbaty. Poza tym jest to substancja dosyć delikatna – łatwo ulega rozkładowi. Stąd wyzwanie dla naukowców: takie ekstrahowanie EGCG z liści zielonej herbaty, by można było aplikować ludziom większe dawki (np. za pomocą zastrzyków), a także takie zmiany EGCG, które pozwolą uzyskać dzięki tej substancji bardziej długotrwały efekt.
Trwa ładowanie komentarzy...