Zbudowali dom za 36 tys. zł. Sposób jego wykonania to szczyt kreatywności

Taylor Bode i jego żona Steph zbudowali dom za 36 tys. zł
Taylor Bode i jego żona Steph zbudowali dom za 36 tys. zł youtube.com/Taylor Bode Together
Ile kosztuje dom? Para z amerykańskiego stanu Wisconsin zbudowała dom za 10 tys. dolarów, czyli równowartość 36 tys. złotych. Tyle, ile przeciętny Amerykanin wydaje na samochód. Do jego wykonania użyła starych opon, butelek i innych przedmiotów pochodzących z recyklingu.

Taylor Bode i jego żona Steph marzyli o życiu blisko przyrody i ucieczce od konsumpcjonizmu. W 2014 roku para postanowiła zabudować własny dom, opierając się niemal wyłącznie na produktach pochodzących z recyklingupisze „Daily Mail”. W ten sposób dom o powierzchni 560 stóp kwadratowych (ok. 52 m2) powstał z zużytych opon, butelek, drewna, okien i mebli. Dzięki częściowemu wkopaniu ścian budynku w ziemię w środku panuje zbliżona temperatura przez cały rok.

Koszty budowy domu
Podłoga została wykonana z mieszanki gliny, piasku, słomy i wody, którą następnie pokryto olejem konopnym, by stała się bardziej trwała. Dom nie jest podłączony do mediów, elektryczność zapewnia im energia wiatrowa i słoneczna. Cała budowa pochłonęła 10 tys. dolarów.

– Wierzyliśmy w potencjał minimalistycznego, samowystarczalnego, przyjaznego dla środowiska podejścia do architektury i stylu życia, w szczególności jako rozwiązanie dla tanich mieszkań w krytycznie zubożałych częściach świata – tłumaczył gazecie Taylor Bode.


W Polsce podobną filozofię wyznaje założyciel marki Palto, Mariusz Łukomski. Przedsiębiorca często odcina się od bieżącego funkcjonowania firmy i znika na całe tygodnie w Borach Tucholskich. – Spędziłem tam kiedyś cały miesiąc, siedząc w moim kamperze, który jest praktycznie samowystarczalny. Wydałem może z 500 zł – opowiadał w rozmowie z INN:Poland Łukomski.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.