Poznaliśmy ranking najpotężniejszych firm świata. Bardzo odległe miejsce polskiego prymusa

Magazyn Forbes przygotował zestawienie największych spółek giełdowych na świecie.
Magazyn Forbes przygotował zestawienie największych spółek giełdowych na świecie. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Największe spółki giełdowe. Magazyn Forbes przygotował takie zestawienie. Czołowe miejsca przypadły przedsiębiorstwom z Chin i USA. Najlepsza w tym rankingu polska firma – PKN Orlen – znalazła się dopiero na 713 pozycji.

Ranking Global 2000 brał pod uwagę kilka różnych wyznaczników potęgi przedsiębiorstw. Wśród nich była np. wysokość przychodów, zysk, wartość rynkowa i posiadane aktywa. Pierwsze miejsce przypadło państwowemu bankowi z Chin – ICBC, którego wartość rynkowa w 2017 roku osiągnęła 311 mld dolarów.

Drugie miejsce to... kolejny bank z Chin, czyli China Construction Bank. Podium zamknął natomiast JP Morgan Chase, który przez brexit postanowił otworzyć w Polsce swoje centrum usług biznesowych. Na inwestycję wartą 37,5 mln złotych Amerykanie dostali niedawno od premiera Morawieckiego... 20 mln złotych pomocy publicznej.

Największe polskie przedsiębiorstwa
Dość daleko w Global 2000 znajdują się firmy z Europy. Najlepszy okazał się koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell, który został wyceniony na 306,5 mld dolarów i zajął 11. miejsce. Kilka pozycji niżej znalazł się Volkswagen z wyceną na poziomie 101 mld dolarów.


Z polskich firm najwyżej uplasował się PKN Orlen. Polska spółka skarbu państwa znalazła się na 713 miejscu. W pierwszych 2 tysiącach obecnych jest jeszcze 5 innych firm znad Wisły – to PZU (770 miejsce), PKO Bank Polski (845.), PGNiG (1026.), Bank Pekao (1106.) i PGE (1360.).
Trwa ładowanie komentarzy...