Ta technologia może napędzić polską gospodarkę. Na razie jednak mamy w niej duże zaległości

Sztuczna inteligencja napędza polski wzrost gospodarczy
Sztuczna inteligencja napędza polski wzrost gospodarczy fot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta
Sztuczna inteligencja jest coraz chętniej wykorzystywana w rozwiązaniach technologicznych idących z duchem czasu przedsiębiorstw. Przewiduje się, że w ciągu najbliższych 10 lat niebotycznie napędzi światową gospodarkę. Dzięki niej światowy wzrost PKB ma przyspieszyć o 1-2 pkt proc. Tymczasem polskie przedsiębiorstwa ledwie wykorzystują jej potencjał.

A szkoda, bo korzyści z zaaplikowania do swojej firmy rozwiązań z dziedziny sztucznej inteligencji jest wiele. Przede wszystkim automatyzuje ona procesy w przedsiębiorstwie, ale również pomaga przenieść pracowników do bardziej rentownych zadań, wspiera ich w rutynowych i czasochłonnych zajęciach.

Sztuczna inteligencja w Polsce
W samej polskiej gospodarce sztuczna inteligencja odpowiadała za 0,1-0,2 pkt proc. wzrostu gospodarczego w ostatnich latach. Niestety, nasze firmy nie wykorzystują palety możliwości, jaką oferuje ta technologia - w porównaniu z unijnymi konkurentami wypadamy gorzej. Na szczęście w ostatnich latach nasze rodzime przedsiębiorstwa mocno nadrabiają zaległości.

Jednak do zostania liderem tej branży Polsce jeszcze daleko. Najpierw dziedzina musi zostać mądrze uregulowana w kontekście prawnym. A warto, bo korzyści ze sztucznej inteligencji jest wiele. O tym, w jaki sposób najpełniej rozwinąć jej potencjał, traktuje raport "Iloraz sztucznej inteligencji. Potencjał AI w polskiej gospodarce" wydany przez Politykę Insight na zlecenie Microsoft, który dziś, podczas wydarzenia Impact’18, ma swoją premierę.
Trwa ładowanie komentarzy...