Ten popularny trunek podrożeje w Polsce. Wszystko przez wyskoki Donalda Trumpa

Fot. 123rf.com
Fot. 123rf.com Whisky Jack Daniel's podrożeje w Polsce.
Jack Daniel's. To jedna z najpopularniejszych marek whisky na świecie i jedna z najlepiej sprzedających się w Polsce. Jednak niektórzy miłośnicy będą musieli znaleźć zamiennik na niższej półce. Cena pójdzie w górę jeszcze w tym roku. Producent nie chce, ale twierdzi, że musi. Przez Trumpa.

To efekt polityki Donalda Trumpa, który uwikłał się w spór handlowy z Unią Europejską. - Brown-Forman Corp. zostanie zmuszony do podniesienia cen amerykańskiej whisky sprzedawanej w Unii Europejskiej - czytamy w serwisie Bloomberg.

Whisky Jack Danel's podrożeje w tym roku
Przypomnijmy, nałożenie przez USA - decyzją Donalda Trumpa - wyższego cła na europejską stal i aluminium, wywołało odwet Starego Kontynentu, który podniósł cło o jedną czwartą na cały szereg towarów, od motocykli, przez jeansy, na trunkach kończąc.

Zdaniem cytowanego przez Bloomberg Phila Lyncha, rzecznika Brown-Forman Corp., wyższego cła i wzrostu cen nie należy przeliczać jeden do jednego. Innymi słowy cena butelki whisky pójdzie w górę nie o 25 proc., a o ok. 10 proc.

– Wierzymy, że jesteśmy w stanie przetrzymać podwyższone cła, ale tylko czas pokaże, jak zareagują konsumenci w Unii Europejskiej – dodał Lynch.

Analitycy Goldman Sachs przewidują, że w następnych miesiącach i w przyszłym roku, ze względu na podwyższone cło, zysk na akcję Brown-Forman Corp. spadnie o 4-5 proc.

Tymczasem na rynku whisky sporo się dzieje. W zeszłym miesiącu na jednej z aukcji osiągnięto powalające kwoty. Dwie butelki 60-letniego Macallana kosztowały 2 mln dol. To czyni z niej najdroższą whisky świata.

W Polsce z kolei podjęto próbę uderzenia w nostalgiczne nuty i przywrócenia marki alkoholowej "Starka". Początkowo zainteresowanie "polską whisky" było spore, ale potem wszystko zaczęło się rozjeżdżać. Szczecińska Fabryka Wódek Starka popadła w tarapaty, mało kto kupuje jej produkty, a samej firmie przydałby się inwestor.
Trwa ładowanie komentarzy...