Zmowa polskich siłowni? UOKiK podejrzewa znane sieci fitness i operatora kart sportowych o kartel

Polskie siłownie w zmowie? UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom
Polskie siłownie w zmowie? UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom Flickr.com / CC BY 2.0
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom z rynku fitness. Podejrzewa, że największe polskie sieci i operator pakietów sportowych Multisport mogły zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję.

Jak poinformował UOKiK, wielu Polaków korzysta z pakietów sportowo-rekreacyjnych, które są im oferowane przez pracodawców jako świadczenia motywacyjne. Pracodawca zawiera umowę z operatorem pakietów, który pełni rolę pośrednika między pracodawcą i jego pracownikami a klubem fitness.

UOKiK w 2017 r. przeszukał siedziby sieci fitness i biura Benefit Systems (oferującego m.in. kartę Multisport). Zebrano dowody, które wskazują, że 16 przedsiębiorców mogło się zmówić i stworzyć kartel, który podzielił rynek i utrudniał działalność innym firmom.

– Kluby fitness mogły m.in. podzielić między sobą rynek, w ten sposób, że wspólnie ustaliły, w których rejonach Polski będą działały – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Sieci fitness mogły ograniczać konkurencję
UOKiK podejrzewa także, że uczestniczące w zmowie kluby zdecydowały nie współpracować z rywalami Benefit Systems, np. z OK Systems, który oferuje pakiety konkurencyjne wobec kart Multisport. Takie działania mogły doprowadzić do podtrzymywania dominacji Benefit Systems na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, utrudniać pracodawcom poszukiwania alternatywnych opcji i pozbawiać konsumentów niekorzystających z usług Benefit Systems dostępu do ulubionych klubów.


Przedsiębiorcy, przeciwko którym UOKiK prowadzi postępowanie to m. in. operatorzy klubów Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit, Fitness Platinium i Fitness Academy.
Trwa ładowanie komentarzy...