Reuters zapowiada, że Credit Agricole chce wyjść z Polski. To biznes wart 33 mld zł

Credit Agricole planuje wyjść z Polski i sprzedać swój polski oddział
Credit Agricole planuje wyjść z Polski i sprzedać swój polski oddział Foto: Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Francuski bank Credit Agricole chce sprzedać swój polski oddział – poinformował Reuters. To 13. pod względem aktywów banku w kraju. Zbyt mały, by skutecznie konkurować z największymi graczami. Centrala banku zaprzecza tym pogłoskom.

Aktywa Credit Agricole wynoszą 33 miliardy złotych. Oznacza to, że CA jest dziewięciokrotnie mniejszy od największego polskiego kredytodawcy – PKO BP. W środowisku bankowym zaczyna krążyć informacja, że polska jednostka Credit Agricole jest na sprzedaż.

Aby skutecznie działać na polskim rynku, CA musiałby kupić inny bank i wzmocnić swoją siłę przebicia. W zeszłym miesiącu Reuters informował, że Credit Agricole znalazł się wśród inwestorów zainteresowanych zakupem Eurobanku od Societe Generale, który również zmaga się z konkurencją dużych graczy.

Polski rynek bankowy
Drugą opcją, która wydaje się obecnie bardziej prawdopodobna, jest sprzedaż polskiego biznesu CA. Krajowy rynek bankowy jest wysoce konkurencyjny, ponieważ niskie stopy procentowe i presja regulacyjna doprowadziły do zmniejszenia marż kredytodawców, a mniejsi gracze nie są w stanie zapewnić satysfakcjonujących zysków dla akcjonariuszy.


Jak pisze Reuters, rzecznik prasowy CA w Paryżu pierwotnie odmówił skomentowania tych doniesień. Następnie zaprzeczył tym wiadomościom.

– Nie planujemy sprzedać naszego banku w Polsce – poinformowała rzecznik Credit Agricole, dementując informacje Reutersa.
Trwa ładowanie komentarzy...