Oto nowa państwowa spółka, Polskie Drewniane Domy. Będzie ratować Mieszkanie Plus

Program Mieszkanie Plus. Powołano firmę Polskie Domy Drewniane.
Program Mieszkanie Plus. Powołano firmę Polskie Domy Drewniane. Fot. 123rf.com
Polskie Domy Drewniane (PDD). Tak ma się nazywać państwowe przedsiębiorstwo, które rząd PiS chce powołać do życia na bazie skierowanej właśnie do Sejmu nowelizacji ustawy o lasach. Spółka ma być inwestorem stymulującym rozwój energooszczędnego budownictwa drewnianego.

Przygotowany w ministerstwie środowiska projekt nowelizacji zakłada, że PDD ma „wspierać budownictwo mieszkaniowe przy wykorzystaniu technologii energooszczędnego budownictwa drewnianego”. Firma działałaby w ramach programu Mieszkanie Plus, inwestując w drewniane domy przeznaczone na wynajem – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Zgodnie z planem autorów nowelizacji firmę miałyby założyć państwowe instytucje: Bank Ochrony Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lasy Państwowe.

Drewniane domy na wynajem
Zgodnie z dołączonymi do projektu nowelizacji dokumentami, na potrzeby rozwijanego przez PDD budownictwa drewnianego ma być przeznaczone od 250 do 300 ha gruntów (z tego aż 100 ha na Śląsku i 50 ha na Dolnym Śląsku). Z tego prawie jedna trzecia zostałaby przeznaczona pod budownictwo jednorodzinne, a reszta – pod wielorodzinne.

Resort jest przekonany, że drewniane domy pozwolą szybko zwiększyć liczbę dostępnych mieszkań, a przy okazji przedsięwzięcie to pozwoli wesprzeć energooszczędne budownictwo drewniane czy też zmniejszą ilość zanieczyszczeń powietrza.
Trwa ładowanie komentarzy...