Wiceszef komisji ds. Amber Gold błysnął ignorancją. Jego wywody o "rolowaniu" podbijają internet

Wiceszef komisji ds. Amber Gold, Tomasz Rzymkowski (z prawej) błysnął ignorancją, staje się gwiazdą internetu
Wiceszef komisji ds. Amber Gold, Tomasz Rzymkowski (z prawej) błysnął ignorancją, staje się gwiazdą internetu Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Poseł Tomasz Rzymkowski z ugrupowania Kukiz’15, doktor nauk prawnych, podczas przesłuchania świadka przed sejmową komisją ds. zbadania sprawy Amber Gold wygłosił twierdzenia, które stają się hitem internetu. Jego teorie dotyczące rolowania lokat i oszustw, jakich dopuszcza się Skarb Państwa, są przykładem kompletnego niezrozumienia tematu.

Doktor Rzymowski zadawał pytania jednej ze świadków. Próbował dowiedzieć się, kiedy świadek pierwszy raz użyła słowa "rolowanie" w odniesieniu do lokat w Amber Gold. Gwoli przypomnienia – jest to popularna praktyka polegająca na przedłużeniu lokaty, to pojęcie znają praktycznie wszyscy, którzy mieli styczność z rynkiem finansowym i zakładali choćby jedną lokatę.

– Część osób przychodzi i dostaje swoje pieniądze wraz z odsetkami – próbowała tłumaczyć świadek.

– Tylko jest różnica zasadnicza i chciałem zapytać, co pani rozumie przez pojęcie rolowanie? – dochodził prawdy poseł Rzymkowski.
– Czy osoby były namawiane do tego, żeby przedłużyć tę lokatę...

– Ale to nie jest rolowanie!
– No to w takim razie się źle wyraziłam.
– To co pani rozumie przez pojęcie rolowanie?
– Gdy ktoś przychodzi i pracownik Amber Gold namawia go, żeby nie wybierał tych pieniędzy z odsetkami, tylko założył następną lokatę.

– A wie pani co znaczy rolowanie, w takim normalnym pojęciu? Nie? Nie ma pani zielonego pojęcia? To maturzyści wiedzą, po kursie WOS-u, bo skarb Państwa to robi co roku. Roluje obligacje Skarbu Państwa. Nie rozumie pani tego pojęcia "rolować"? – perorował Rzymkowski.
– Nie.


– Rolowanie oznacza oszustwo, że to się wszystko opiera na tym, że kilkanaście osób zakłada lokaty a kilku jest wypłacona ta lokata plus dywidenda, zarobek na tej lokacie. Na tym polega rolowanie, podobnie jak z obligacjami Skarbu Państwa. I użyła pani pojęcia, którego pani nie rozumie? Pani to doskonale rozumie. I kiedy pani wiedziała, o tym że Amber Gold opiera się o działalność przestępczą, bo rolowanie oznacza, że żadnego złota nie ma zakupowanego?
– To nie jest moja rola, żeby osądzać, czy to jest przestępstwo, czy nie – odpowiedziała zrezygnowana świadek.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.