Ma dość drożyzny i nawołuje do strajku. Poruszenie wysokimi cenami warzyw i owoców

Ile kosztują maliny? Internauci znajdują w sklepach te owoce nawet po 6 zł za 250 gramów
Ile kosztują maliny? Internauci znajdują w sklepach te owoce nawet po 6 zł za 250 gramów Patryk Ogorzałek/Agencja Gazeta
Ceny malin w Polsce. 6 zł kosztuje dziś 250 gramów malin, zauważają użytkownicy Wykopu, jeden z nich wezwał nawet do otwartego strajku. Jego wpis wzbudził na portalu dużo emocji.

– W miastach cena maliny za 250g wynosi aż 6zł! Na skupach 1kg kosztuje 1,5zl! Zróbmy coś z tym, tak nie może zostać! – pisze w swojej odezwie internauta. Proponuje, by wykopowicze spotkali się 13 lipca o godzinie 12 na Placu Konstytucji w Warszawie, by zaprotestować przeciwko drożejącym owocom.

Apel sprowokował innych miłośników owoców do wylania swoich frustracji. – A ja jak we Wrocławiu zobaczyłem ceny wiśni w hali targowej to dałem sobie spokój. W ubiegły weekend wpadłem do rodzinki z wizytą i w 40 minut nazbierałem 6 kg wiśni prosto z drzewa za okrągłe 0 zł – komentuje jeden z nich.

Wykopowicze kłócą się również o marże dla dystrybutorów. Niektórzy z nich twierdzą, że w skupie można za maliny dostać... 1,5 zł za kilogram. – Skąd więc ta końcowa cena? – irytują się.

Owoce i warzywa - ceny w marketach
Część zauważa jednak, że za owoce wcale nie trzeba przepłacać. Wystarczy tylko szerokim łukiem omijać markety. – Kupowałem w sobotę maliny na osiedlowym stoisku za 6 zł/0,5 kg. Na krakowskich Rybitwach są po 7-8 zł/kg – dowodzi wykopowicz.


Tegoroczny sezon jest dla producentów malin trudny. Sadownicy narzekają, że ceny w skupie są tak niskie, że nie opłaca im się zbierać owoców.

Instytut Ekonomiki Rolnictwa szacuje bowiem, że koszt wyprodukowania kilograma malin to ok. 3,4 zł. – Na kilogram malin dostaję mniej niż poniosłem kosztów na produkcję – opowiadał jeden z rolników. Dodatkowo branżę dotknął też brak rąk do pracy, bo pracownicy sezonowi decydują się na zatrudnienie w innych sektorach.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.