Białe kołnierzyki tracą pieniądze. Policja zabiera im nawet bitcoiny i lokomotywy

Policja coraz skuteczniej odbiera przestępcom majątek - nawet bitcoiny i lokomotywy
Policja coraz skuteczniej odbiera przestępcom majątek - nawet bitcoiny i lokomotywy Fot. Marcin Onufryjuk / Agencja Gazeta
Policja coraz skuteczniej dobiera się do sprawców przestępstw gospodarczych. W tym roku zabezpieczyli już majątki warte 461 milionów złotych. Wśród nich są wille, pieniądze, konta bankowe a nawet udziały w spółkach.

Komenda Główna Policji pochwaliła się tymi danymi, pokazując, że coraz częściej skutecznie znajduje i zabezpiecza majątki pochodzące z przestępstw tzw. białych kołnierzyków. W pierwszym półroczu 2018 r. wartość takiego mienia wyniosła 461 mln zł. To o 130 proc. więcej niż w tym samym czasie ubiegłego roku – pisze "Rzeczpospolita".

Przestępstwa gospodarcze
Prawie 80 proc. mienia zabezpieczonego przez śledczych pochodzi z przestępstw gospodarczych, w tym karuzel VAT i oszustw akcyzowych. Wynika z tego, że przestępcy w białych kołnierzykach stracili ok. 367 mln złotych.

– Najczęściej zabezpieczaliśmy środki na kontach bankowych, luksusowe wille, grunty i cenne ruchomości, np. samochód za 3 mln zł. A w jednej ze spraw paliwowych – lokomotywy – mówi RP.pl Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

U jednego z podejrzanych znaleziono 4 mln zł w gotówce, innemu odebrano bitcoiny. Dzięki przepisom o konfiskacie rozszerzonej, śledczym udało się też odzyskać nieruchomości przepisywane na rodzinę, a także działające firmy, które przestępcy przejęli przez tzw. słupy.
Trwa ładowanie komentarzy...