Usta, zmarszczki, depilacja - te zabiegi mogą podrożeć. Lekarze chcą odsunąć od zawodu kosmetologów

Ceny zabiegów estetycznych, takich jak wypełnianie zmarszczek, mogą drastycznie wzrosnąć
Ceny zabiegów estetycznych, takich jak wypełnianie zmarszczek, mogą drastycznie wzrosnąć 123rf.com / zdjęcie seryjne
Wypełnianie zmarszczek, depilacja laserowa, peeling chemiczny. Te niedrogie zabiegi wykonują dziś masowo kosmetyczki. Niektóre są po 5-letnich studiach, inne po zaledwie kilkudniowych kursach. Ministerstwo Zdrowia i część środowiska lekarskiego zauważyli finansowy potencjał w rynku usług medycyny kosmetycznej i zamierzają odebrać kosmetologom uprawnienia na wykonywanie zawodu.

Pomysł na to, by możliwość wykonywania zabiegów medycyny estetycznej mogli wykonywać tylko lekarze, padł już w marcu na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, jak donosi „Wyborcza”. Uczestnicy komisji optowali za najbardziej radykalną wersją nowych przepisów. Chcą, by medycynę estetyczną mogli wykonywać wyłącznie dermatolodzy, chirurdzy oraz chirurdzy plastyczni. I to rozpętało bitwę.

W odpowiedzi na próby regulacji rynku usług upiększających powstała Izba Kosmetologów, która twierdzi, że te działania odsuną ok. 200 tys. osób od zawodu. Jedna z założycielek Izby, Justyna Gorlicka-Kruk jest zdania, że z dnia na dzień osoby po pięcioletnich studiach zostaną zrównane uprawnieniami z osobami po kilkudniowych kursach.

Usługi upiększające znacznie podrożeją
Odebranie uprawnień kosmetologom poskutkuje tym, że ceny zabiegów, takich jak wypełnianie kwasem hialuronowym ust i zmarszczek, depilacja laserowa, peelingi chemiczne czy mezoterapia igłowa drastycznie wzrosną.

Grupa lekarzy przekonuje, że zabiegi te są na tyle ingerujące, że powinni je wykonywać tylko lekarze. Izba Kosmetologów odbija piłeczkę i zapewnia, że większość szanujących się gabinetów już współpracuje z lekarzami.

Rynek usług upiększających to żyła złota, a będzie jeszcze więcej wart w przyszłości. W Polsce już wart jest kilkaset milionów złotych i rośnie po kilkanaście procent rocznie. Nie jest jednak uregulowany i, jak wspominaliśmy w INNPoland.pl, zabiegi estetyczne wykonują osoby, które często nie mają do tego odpowiednich uprawnień. Z tego powodu rośnie liczba osób z powikłaniami po nieudanych zabiegach, które leczą się później na NFZ.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.