Kukiz'15 traci rocznie zawrotne pieniądze. Mógłby to zmienić jednym ruchem, ale nie chce

Stowarzyszenie Kukiz'15 mogłoby dostawać z budżetu aż 7 mln złotych rocznie
Stowarzyszenie Kukiz'15 mogłoby dostawać z budżetu aż 7 mln złotych rocznie Kuba Atys/Agencja Gazeta
Stowarzyszenie Kukiz'15 mogłoby dostawać z budżetu aż 7 mln złotych rocznie. Warunek?Członkowie ruchu musieliby zadecydować o przekształceniu swojego ugrupowania w partię polityczną. A na to nie ma wśród nich zgody.

Gdyby Kukiz'15 był partią polityczną, byłby trzecim na liście – za PO i PiS – ugrupowaniem z najwyższą subwencją państwa – zauważyła „Rzeczpospolita”. Dziennik podliczył, że Kukiz'15 traci 7 mln złotych rocznie, w ciągu 4 lat uzbierałoby się z tego aż 28,2 mln złotych.

Gazeta pisze, że część działaczy stowarzyszenia ma chrapkę na te pieniądze, ale temat nie jest poważnie brany pod uwagę. Poseł Jarosław Sachajko wyjaśnia, że zmiana ruchu społecznego w partię skutkowałaby utratą wiarygodności.

W jaki sposób Kukiz'15 bierze środki na swoje funkcjonowanie? – Wiele rzeczy robimy jako posłowie, z pieniędzy na biuro poselskie. Ale generalnie mamy społeczników. Nie zlecamy sondaży, bo uważamy, że to wyrzucanie pieniędzy w błoto – dodaje Sachajko.

Kukiz'15 postuluje zresztą całkowite zniesienie subwencji – ugrupowanie przygotowało w tej sprawie odpowiedni projekt.

Ruch założony przez Pawła Kukiza od samego początku pozycjonuje się na polskiej scenie politycznej jako antysystemowy. Jego członkowie krytykują zarówno rząd jak i opozycję, sami lubią natomiast podkreślać swoje zrozumienie dla spraw zwykłego obywatela. Sam Kukiz na początku roku wrzucił np. relację z jazdy pociągiem Pendolino, w której narzekał na komfort podróży.


W ostatnim badaniu ugrupowanie zyskało 3 pkt. procentowe. Według sondażu Kantar Public, Kukiz'15 mógłby liczyć na 9 proc. poparcie.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.