Przedsiębiorca jak chłop pańszczyźniany. Tajemniczy plan rządu

Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które praktycznie uniemożliwią sprzedaż własnej firmy i przeprowadzkę za granicę
Ministerstwo Finansów pracuje nad przepisami, które praktycznie uniemożliwią sprzedaż własnej firmy i przeprowadzkę za granicę Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Podatek dla przedsiębiorców. Do końca tego roku ma zostać w Polsce wprowadzony nowy podatek dla przedsiębiorców przeprowadzających się za granicę. Prace nad projektem toczą się w tajemnicy, ale eksperci obawiają się, że stawka podatku może wynieść… 100 procent. Czyli firmę trzeba byłoby oddać rządowi.

Nowe prawo musi zostać wprowadzone do końca roku, bo takie są wymogi unijnej dyrektywy. Celem przepisów jest utrudnienie przenoszenia firm za granicę w celu uniknięcia podatków. W UE planowane przepisy uderzają faktycznie tylko w kombinatorów, ale w Polsce mogą zaszkodzić również normalnym obywatelom.

Jaka stawka nowego podatku?
Świadczą o tym przecieki z Ministerstwa Finansówpisze Rp.pl. Wiadomo, że resort pracuje nad zmianami i że będą one miały bardzo szeroki zakres. Prawdopodobnie uderzą na przykład w osoby, które sprzedają firmę w Polsce i po prostu przenoszą się za granicę. Według niektórych doniesień musiałyby one zapłacić podatek równy wartości firmy, którą sprzedali.

Zdaniem Ryszarda Petru, taki podatek "może uczynić z Polaków przywiązanych do ziemi chłopów pańszczyźnianych". Złożył on interpelację z pytaniem o stawkę podatku.

Na razie czeka na odpowiedź. Ministerstwo przyznaje jedynie, że pracuje nad przepisami. Żadnych terminów nie podaje.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.