Korzystanie z telefonu w ten sposób może uszkodzić pamięć. Szokujące wyniki badań szwajcarskich naukowców

Promieniowanie telefonu może negatywnie wpływać na zapamiętywanie informacji
Promieniowanie telefonu może negatywnie wpływać na zapamiętywanie informacji flickr.com / fot. Tony Alter / CC BY 2.0
Masz problemy z pamięcią? Jeśli właśnie rozmawiasz przez telefon, lepiej się rozłącz. Najnowsze badania naukowców ze Szwajcarskiego Instytutu Zdrowia Publicznego właśnie ukazały, że promieniowanie z telefonów komórkowych może mieć negatywny wpływ na obszary mózgu, które są odpowiedzialne za zapamiętywanie.

Szwajcarscy naukowcy jako pierwsi na świecie udowodnili, że istnieje związek między ekspozycją na radiofalowe promieniowanie elektromagnetyczne (RF-EMF) a upośledzeniem pamięci u nastolatków, jak podaje "Science Daily". Trwające rok badania zostały przeprowadzone na grupie 700 nastolatków w wieku od 12 do 17 lat.

Okazało się, że u tych nastolatków, którzy regularnie przykładali telefony blisko głowy (np. trzymając urządzenie przy uchu podczas rozmowy), już po roku zaobserwowano negatywny wpływ takiego zachowania na rozwój obszarów mózgu odpowiedzialnych za zapamiętywanie. Związek był najbardziej widoczny u osób, które trzymały telefon po prawej stronie głowy.

Ku (poprawie) pamięci
W jaki sposób nie narażać swojego mózgu na szkodliwe promieniowanie ze smartfonów? Badacze wciąż nad tym pracują, lecz wydaje się, że korzystanie z słuchawek czy głośnika podczas rozmowy telefonicznej zminimalizuje potencjalne ryzyko szkód wyrządzanych pamięci.


Co więcej, badania wykazały, że inne formy korzystania z telefonu komórkowego, takie jak wysyłanie SMSów, granie w gry czy przeglądanie stron internetowych, nie mają istotnego wpływu na mózg.

Zbawienny wpływ na pamięć ma również wysypianie się. W INN:Poland pisaliśmy o badaniach, które wykazały, że chroniczne niewyspanie doprowadza do „samozjadania” mózgu.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.