Koniec poplamionych palców i toreb. W XXI wieku w końcu rezygnujemy z pieczątek

Władze zapowiadają, że tradycyjna pieczątka odejdzie w końcu do lamusa
Władze zapowiadają, że tradycyjna pieczątka odejdzie w końcu do lamusa Foto: rawpixel.com
Ta wiadomość ucieszy miliony przedsiębiorców w Polsce. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii rekomenduje, by obowiązek stawiania pieczątki na wszystkich dokumentach firmowych przeszedł do lamusa. Niestety – ten proces zajmie cały rok.

Rekomendację MPiT przyjęła Rada Ministrów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w lipcu 2019 roku zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych.

Dokumenty bez pieczątki
Oznacza to koniec pieczątkowego eldorado dla firm je produkujących. A także zmianę myślenia tysięcy urzędników, dla których dokument bez pieczątki jest bezwartościowym świstkiem.

Osoby załatwiające sprawy w urzędzie mają mieć wybór pomiędzy pieczątką a innym – na przykład elektronicznym – sposobem identyfikacji. Równie dobry ma być po prostu podpis wnioskodawcy, donosi TVN24BiS.pl. Tym bardziej, że podrobienie pieczątki jest dziś zadaniem dziecinnie łatwym.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii przypomina, że dziś przepisy i urzędnicy wymuszają na przedsiębiorcach stosowanie między innymi pieczątki firmowej, pieczątki płatnika, pieczątki pracodawcy, pieczątki imiennej czy pieczątki wnioskodawcy.

A jak ktoś się uprze i nie kupi sobie pieczątki, naraża się na przedłużenie w rozpatrywaniu swojego wniosku lub nawet jego odrzucenie.

Pieczątki mają być jednak dalej stosowane w urzędach.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.