Rachunki za prąd pójdą mocno w górę. "W TVPropaganda wam tego nie powiedzą"

Tak drogiego prądu w historii jeszcze nie było
Tak drogiego prądu w historii jeszcze nie było Karol Piętek / Agencja Gazeta
Hurtowe ceny prądu pobiły niedawno swój historyczno rekord. Co to oznacza dla przeciętnego odbiorcy? A no to, że za chwilę odczuje te podwyżki na własnej kieszeni – Polaków czeka duża podwyżka rachunków.

- W TVPropaganda Wam tego nie powiedzą: Ceny prądu w Polsce są najwyższe w historii – zatwittował Janusz Piechociński. Były wicepremier i minister gospodarki odniósł się w ten sposób do ostatnich kontraktów zawieranych na Towarowej Giełdzie Energii.


W ubiegłym tygodniu ceny energii na TGE dobiły do poziomu 224 zł/MWh. Tymczasem rok temu za taką samą ilość energii trzeba było zapłacić 165 zł.

Ceny prądu w Polsce
Efekt? Rachunki za prąd pójdą znacząco w górę. Dr Jan Rączka, doradca Forum Energii, wyliczył że w przyszłym roku przeciętne gospodarstwo domowe musi liczyć się z 15 proc. podwyżką.

– Założywszy, że wydaje na ten cel przeciętnie 1,4 tys. zł rocznie (dane Forum Energii), to podwyżka wyniesie 140-210 zł (ok. 11,50-17,50 zł miesięcznie) – zauważa „Gazeta Wyborcza”.

Skąd tak wysoki wzrost cen prądu? Zdaniem dziennika, przyczyny są trzy. Pierwsza (i najważniejsza) to zbytnie uzależnienie Polski od węgla, z którego produkowane jest niemal 80 proc. prądu. Surowiec robi się jednak coraz droższy - przez ostatnie 12 miesięcy ceny węgla energetycznego poszły w górę o 15 proc. Problem stanowią również drożejące prawa do emisji dwutlenku węgla oraz deficyt energii w krajach skandynawskich. A to właśnie stamtąd importujemy część prądu.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.