Niedługo na niebie pojawi się "krwawy Księżyc". Na podobny trzeba będzie czekać ponad 100 lat

Już w piątek 27 lipca na niebie pojawi się krwawy księżyc. Będzie trwał wyjątkowo długo, bo aż 1 godz i 43 min.
Już w piątek 27 lipca na niebie pojawi się krwawy księżyc. Będzie trwał wyjątkowo długo, bo aż 1 godz i 43 min. 123rf.com / zdjęcie seryjne
Zaćmienie Księżyca, które nastąpi 27 lipca 2018, będzie najdłuższym w całym XXI wieku. To widowiskowe zjawisko będziemy mogli zaobserwować w Polsce już w piątkowy wieczór. Jeśli chcecie zobaczyć „krwawy Księżyc” w pełnej okazałości, warto się do tego wcześniej odpowiednio przygotować.

Tak długiego całkowitego zaćmienia Księżyca nasz wiek jeszcze nie widział. Potrwa ono rekordowe 103 min. A będą one wyjątkowo spektakularne, ponieważ ziemski satelita przybierze krwawą, brunatną barwę. Kolejne tak długie zaćmienie będzie miało miejsce dopiero za ponad 100 lat - w 2123 r.

Zaćmienie Księżyca to nic innego, jak sytuacja, kiedy księżyc, Ziemia i Słońce znajdują się w jednej linii, zaś oświetlona przez Słońce Ziemia rzuca cień na Księżyc. Tyle, że w tym przypadku będziemy mieć do czynienia z całkowitym zaćmieniem, ponieważ nasz satelita znajdzie się w najbardziej oddalonym od Ziemi punkcie. I, co jest w tym wszystkim najciekawsze, będzie krwawo-czerwony.

Krwawy Księżyc
Krwawy Księżyc - brzmi to groźnie. Tymczasem tajemnicza nazwa pochodzi od brunatnoczerwonej barwy, jaką przybiera zasłonięty przez Ziemię Księżyc. Przydomek „krwawy” brzmi przecież dużo bardziej dramatycznie, niż „czerwony”. Liczy się efekt.


Z tym efektem najwidoczniej zadziałało, i to całkiem skutecznie. Przez lata ludzie wierzyli (a wielu wciąż wierzy), że krwawy Księżyc to zły omen, zwiastujący m. in. koniec świata i wypełnienie proroctwa z Apokalipsy św. Jana.

Na szczęście na świecie pojawiła się nauka, która rozwiała krążące na temat krwawego Księżyca mity. Czerwona barwa satelity to naturalne zjawisko optyczne, jak wyjaśnia portal Crazy Nauka. Jest wynikiem rozpraszania światła w atmosferze ziemskiej, przez co do naszych oczu docierają czerwone fale świetlne. To dzięki nim tarcza Księżyca wygląda, jak skąpana we krwi.

Kiedy nastąpi zaćmienie Księżyca w 2018?
Jesteśmy wyjątkowymi szczęściarzami - całkowite zaćmienie Księżyca będzie widoczne w całej Polsce. Na dodatek w piątkowy wieczór, kiedy następnego dnia większość z nas będzie mogła odespać.

Nie trzeba będzie także zrywać się w środku nocy, by zaobserwować spektakularne zjawisko. Każdy chętny będzie miał szansę je zobaczyć w godz. 21:30 - 23:13.

Aby jednak móc podziwiać „krwawy Księżyc”, niezmiernie ważne jest odpowiednio dobrane miejsce. Obserwację może bowiem utrudnić nieco fakt, że księżyc będzie wówczas dość nisko nad horyzontem. Wyjątkowo boleśnie mogą to odczuć mieszkańcy miast, którym cały widok zasłonią zabudowania.

Jak obserwować zaćmienie Księżyca?
Tego wieczora Księżyc pojawi się na południowo-wschodniej stronie nieboskłonu. Najlepszy widok będą zatem mieli mieszkańcy właśnie tej części Polski. Z trudniejszymi warunkami mogą się zmagać mieszkający w północno-zachodniej Polsce, np. w Szczecinie, bo tam Księżyc będzie „wisiał” najniżej.

Niemniej jednak, najlepsze widoki będą mieli ci, którzy na podziwianie zaćmienia wybiorą się poza miasto. Najlepiej na rozległe pola czy łąki - tak, aby południowo-wschodnią stronę nieba nie zasłaniały żadne drzewa czy zabudowania.

Jak przekonuje portal Crazy Nauka, na łono natury warto również wybrać się z innych względów. Otóż niebo podczas fazy całkowitej zaćmienia zrobi się dużo ciemniejsze, a dzięki temu gwiazdy bardziej widoczne. Światła z miasta mogą zepsuć iście magiczny efekt.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.