GetBack w tajemniczy sposób uzyskał dostęp do bazy PESEL Polaków. Pozwolenie miał z ministerstwa

Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób relatywnie nieduża kancelaria uzyskała dostęp do jednej z najważniejszych baz informacji w państwie.
Nikt nie jest w stanie wytłumaczyć, w jaki sposób relatywnie nieduża kancelaria uzyskała dostęp do jednej z najważniejszych baz informacji w państwie. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Windykatorzy z kontrowersyjnej firmy GetBack, której los wciąż nie został w pełni przesądzony, w 2015 roku uzyskali dostęp do państwowej bazy numerów PESEL. Zaskakujące jest to, że takiego pozwolenia nie miały inne firmy w branży, w tym większe od niezbyt wówczas dużej firmy z Wrocławia.

W połowie 2015 roku spółka GetBack uzyskała – za zgodą ówczesnej minister spraw wewnętrznych – dostęp do bazy PESEL. Kancelaria Prawna GetBack, której dotyczyło pozwolenie resortu, argumentowała, że „obsługuje fundusz sekuratyzacyjny, któremu przysługują wierzytelności wobec osób, których dane mają być weryfikowane”.

Zdaniem cytowanych przez „Rzeczpospolitą” ekspertów, to była to bezprecedensowa i zaskakująca decyzja. O podobne pozwolenie występowała też wiodąca na rynku windykacyjnym spółka Kruk, ale ze skutkiem negatywnym.

Kto ma dostęp do bazy PESEL?
Baza PESEL jest w gruncie rzeczy rejestrem zastrzeżonym dla organów państwa: od skarbówki i policji po CBA i ABW. Znajdują się w niej nie tylko personalia czy adresy, ale też daty urodzenia, dokumenty z urzędów stanu cywilnego i szereg innych informacji.

Podmioty prywatne rzadko uzyskują do niej dostęp i jedynie za pisemną zgodą osób, których dane miałyby zostać sprawdzone. Nie ma śladu, by GetBack zbierał takie zgody od osób, których dane firma miałaby weryfikować.

Co więcej, tajemniczość sytuacji potęguje fakt, że ówczesna minister Teresa Piotrowska nie przypomina sobie, by wydawała taką zgodę, a wszystkich podmiotów z takimi uprawnieniami jest w tej chwili w sumie około dziesięciu.

Mało tego. Jak dowodzi „Rzeczpospolita”, GetBack miał spory apetyt na nasze dane związane z PESEL. To właśnie do tej firmy miały trafić dane wynoszone z jednej z dużych warszawskich kancelarii komorniczych. Afera w tej sprawie wybuchła niemal dwa lata temu i przyniosła serię zatrzymań osób zamieszanych w ten proceder.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.